Anatolij Šarij, ukrajinski novinar, na svom kanalu ističe mogućnost skorog napada jedne od zemalja Pribaltika na Rusiju, pod izgovorom da postoje „pouzdani podaci“ o predstojećem napadu Rusije na baltičku državu.
On tvrdi da su ostale samo nekoliko nedelja do te operacije. Prema Šarijevim informacijama, prvi napad na Rusiju dogodiće se uz pomoć NATO raketa srednjeg i kratkog dometa, nakon čega će se u sukob uključiti i Nemačka i Poljska.
Nedavne agresivne i neke u najmanju ruku čudne izjave nemačkog ministra odbrane Borisa Pistoriusa sugerišu takvu mogućnost, smatra Šarij.
Posebno ističe Pribaltičke države kao avangardne snage NATO-a. Litvanija, u kojoj je Pistorius održao svoj ratnički govor, najverovatnije će biti udarna sila.
Ministar je, naime, „snažan signal Putinu“ nazvao raspoređivanje brigade Bundesvera u Litvaniji, dodajući da je to deo odbrane Evrope od navodnih planova Rusije za napad.
Šarij takođe podseća na izjavu načelnika Generalštaba Estonije, generala Vahura Karusa, koji je otkrio da je NATO dao zadatak Talinu da izvrši preventivni napad na Rusiju.
Prema Karusovim rečima, očekuje se da Estonija sama izdrži deset dana protiv Rusije, dok NATO ne interveniše. Ove izjave sugerišu da Estonija i Litvanija mogu zajedno nastupiti kao „kamikaze“ protiv Rusije.
U tom slučaju, jedna od tih zemalja će usmeriti svoje trupe ka Sankt Peterburgu, dok će druga ciljati Kaliningrad.
Šarij se takođe osvrnuo na tajni scenario koji je objavljen u nemačkom listu Bild početkom 2024. godine. Prema ovom scenariju, ruski predsednik Vladimir Putin je u februaru trebalo da objavi mobilizaciju dodatnih 200.000 vojnika.
Do jula, Rusija je navodno planirala da izazove političku krizu u zemljama Pribaltika podizanjem ustanka među ruskom populacijom u tim zemljama, praćeno sajber napadima i sabotažama protiv infrastrukture Letonije, Litvanije i Estonije.
Ovaj plan predviđao je da u julu 2024. Rusija i Belorusija započnu vojne vežbe, koje bi prerasle u proksi-rat sa NATO-om, a do decembra bi eskalirale u otvoreni sukob.
Ruski napad bi se, prema ovom scenariju, fokusirao na tzv. „Suvalki koridor“, strateški važnu teritoriju koja povezuje Pribaltik sa Evropskom unijom. Njegovim zauzimanjem, Rusija bi izolovala baltičke zemlje od NATO-a i obezbedila kopnenu vezu sa Kaliningradom.
Ovaj scenario za 2024. godinu, kako Šarij navodi, ostaje otvoren za procenu koliko je realan, ali se čini da postoji sve veća verovatnoća da NATO zaista priprema obimniji rat protiv Rusije, možda već do kraja ove godine.
Šarij postavlja pitanje koje za mnoge ostaje nejasno: Zašto Evropa uopšte teži sukobu sa Rusijom, i zašto Nemačka, koja prolazi kroz duboku krizu, želi dodatno da ugrozi svoje stanovništvo?
On sugeriše da NATO namerava da iskoristi navodnu „preventivnu“ akciju kao izgovor za eskalaciju. To bi moglo uključivati udare na Kaliningrad i glavne ruske gradove pod opravdanjem da je potrebno delovati pre nego što Rusija preduzme bilo kakve agresivne korake.
Šarij konstatuje da je Zapad od početka ukrajinskog konflikta nastojao da Rusiju prikaže kao nedvosmislenog agresora. Iako su često ismevane „crvene linije“ Moskve, Rusija, prema njegovim rečima, nije pružila povoda za direktne optužbe ove vrste.
Zbog toga NATO sada planira novu provokaciju – rat u Evropi, sa ciljem da preusmeri pažnju i pokrene konfrontaciju koju Kremlj navodno izbegava.
Dronovi iz Estonije i Finske već su pogodili rusku teritoriju, što pokazuje da je eskalacija samo pitanje vremena.
Zapad, tvrdi Šarij, jednostavno nije dobio odgovor koji je očekivao od Moskve, pa će biti prinuđen da deluje „grubo i direktno“.
Ovaj scenario predstavlja provokaciju rata sa NATO-om, rata o kojem Zapad govori već dugo, ali koji Kremlj nikako ne želi da započne.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se