Naslovnica SPEKTAR Samit BRIKS-a, koji je održan u Južnoj Africi, ostaće upamćen kao prekretnica...

Samit BRIKS-a, koji je održan u Južnoj Africi, ostaće upamćen kao prekretnica u modernoj istoriji

Poslednji samit BRIKS-a bio je prekretnica u istoriji, piše „The Guardian“. Organizacija, koja se prvobitno sastojala od najvećih svetskih ekonomija, počela je da se širi.

Prema rečima autora članka, zemlje vide da se svet vraća logici hladnog rata, pa traže nove koalicije i pokušavaju da se oslone na sebe.

Samit BRIKS-a, koji je održan u Južnoj Africi, ostaće upamćen kao prekretnica u modernoj istoriji, piše „The Guardian“. To je zbog širenja bloka i činjenice da je još nekoliko desetina zemalja izrazilo želju da mu se pridruži.

„Međutim, popularnost kluba ne ukazuje na stvaranje antizapadnog bloka“, piše autor članka. BRICS-11 uključuje dva saveznika SAD- Saudijsku Arabiju i Ujedinjene Arapske Emirate. Ovakav zahtev za članstvom u bloku, prema novinaru, više liči na izraz zabrinutosti kako globalni poredak slabi.

Kako svet postaje sve fragmentiraniji, zemlje u razvoju naglašavaju samopouzdanje i traže nove koalicije, kako bi zadržale otvorene mogućnosti. Zemlje BRIKS-11 ujedinjuje njihov pogled na geopolitiku.

[adsenseyu1]

Nakon početka ruske specijalne operacije, NATO se konsolidovao, a Moskva i Peking su se zbližili. Članice BRIKS-a vide da se svet kreće ka hladnoratovskom mentalitetu, i sukobu između koalicije demokratija koju predvode SAD i rivalske frakcije autokratija. Međutim, mnoge zemlje to ne žele, jer bi takvo okruženje opet ograničilo njihovu političku i ekonomsku slobodu.

Zemlje u razvoju cene svoju pregovaračku moć da pregovaraju o boljim poslovima u trgovini, tehnologiji i oružju. Argentina i Iran, na primer, vide BRIKS kao priliku da dobiju pristup kineskim investicijama.

Prvobitni članovi kluba imali su dve zajedničke stvari- bile su velike ekonomije sa visokim potencijalnim stopama rasta. Pristupanje Južne Afrike 2010. pokazalo je da je klub zainteresovan za reviziju upravljanja međunarodnim sistemom. Najopipljivije dostignuće BRIKS-a je Nova razvojna banka, institucija koja je od 2015. godine odobrila kredite u vrednosti od skoro 33 milijarde dolara, uglavnom za infrastrukturne projekte.

BRIKS funkcioniše na osnovu konsenzusa, pa tamo gde se članice bloka slažu, na primer o Siriji i Libiji, daju kolektivnu izjavu, a tamo gde se njihovi stavovi razlikuju – na primer, o Ukrajini, ne.

Sledeći veliki međunarodni događaj biće godišnji sastanak G20, grupe koja uključuje većinu najvećih svetskih ekonomija. Održaće se u septembru u Indiji.

Na Telegramu bez cenzure – Izbor naših najboljih vesti  https://t.me/webtribune

Indonezija je prošle godine bila predsedavajuća G20. Autor članka piše da je ona tada osudila Rusiju, pa se sada ne može nadati da će se u bliskoj budućnosti pridružiti BRIKS-u. „ Stari poredak nestaje, a novi pokušava da se pojavi “, piše autor članka u Gardijanu. U isto vreme, po svemu sudeći, na sledećem samitu BRIKS-a dominiraće Putin kao domaćin događaja.

Webtribune.rs

[adsenseyu4]

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social