Naslovnica SPEKTAR SAD u panici: Blinken rekao da Rusija namerava da podeli svemirsku tehnologiju...

SAD u panici: Blinken rekao da Rusija namerava da podeli svemirsku tehnologiju sa Severnom Korejom

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Saradnja između Rusije i Severne Koreje ponovo je dospela u centar pažnje svetske javnosti nakon što je američki državni sekretar Entoni Blinken izjavio da Moskva planira da deli napredne kosmičke i satelitske tehnologije sa Pjongjangom u zamenu za vojnu opremu.

Blinkenove tvrdnje, iznete tokom sastanka sa južnokorejskim ministrom spoljnih poslova Čo Te Julom u Seulu, izazvale su zabrinutost među zapadnim saveznicima – SAD, Južnom Korejom i Japanom.

Blinken je u svojoj izjavi naglasio da postoji osnovana sumnja da će Rusija pomoći Severnoj Koreji ne samo u oblasti kosmičkih istraživanja, već i u razvoju njene nuklearne tehnologije.

Prema njegovim rečima, potencijalna razmena tehnologija predstavlja ozbiljan izazov za regionalnu bezbednost, jer može dodatno destabilizovati situaciju na Korejskom poluostrvu i ugroziti interese zemalja u regionu.

„Saradnja između Moskve i Pjongjanga je izvor ozbiljne zabrinutosti,“ naveo je Blinken, aludirajući na moguće posledice ovog strateškog partnerstva.

Pored kosmičkih tehnologija, on je sugerisao da bi Rusija mogla posredno podržati severnokorejsku nuklearnu programsku infrastrukturu, čime bi se prekršile međunarodne sankcije uvedene Pjongjangu.

Dugogodišnji odnosi između Rusije i Severne Koreje doživeli su značajan iskorak nakon što je u junu 2024. godine predsednik Vladimir Putin posetio Pjongjang.

Tokom ove istorijske posete, potpisan je Ugovor o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu između dve zemlje, koji je kasnije ratifikovan od strane ruske Dume 24. oktobra iste godine.

Ugovor obuhvata ukupno 23 člana koji detaljno definišu oblasti buduće saradnje. Ključni segmenti uključuju trgovinu, ekonomiju, investicije, naučno-tehnološki razvoj, kosmička istraživanja i primenu mirnog nuklearnog programa.

Pored toga, sporazum predviđa proširenje saradnje u infrastrukturnim projektima, energetskoj industriji i vojnoj tehnologiji.

Kosmička istraživanja postala su jedna od ključnih tačaka partnerstva između Moskve i Pjongjanga. Rusija je među vodećim državama u svetu u oblasti kosmičke tehnologije, sa velikim iskustvom u satelitskim komunikacijama i istraživanjima svemira.

Deljenje ovih tehnologija sa Severnom Korejom moglo bi značajno unaprediti kapacitete Pjongjanga u oblasti satelitskog nadzora i komunikacije.

Međutim, ova saradnja izaziva bojazan na Zapadu, jer satelitska tehnologija može imati dvostruku namenu – kako civilnu, tako i vojnu.

Analitičari smatraju da bi Severna Koreja mogla koristiti ove tehnologije za unapređenje svog balističkog raketnog programa, što bi dodatno podiglo tenzije na Korejskom poluostrvu.

Američki državni vrh oštro je osudio moguće deljenje naprednih tehnologija sa Severnom Korejom, navodeći da bi takav potez bio direktno kršenje međunarodnih sankcija uvedenih Pjongjangu zbog njegovih nuklearnih i balističkih aktivnosti.

SAD i njeni saveznici – Južna Koreja i Japan – saglasni su u oceni da bi ovakva saradnja mogla destabilizovati regionalnu ravnotežu i izazvati novu trku u naoružanju.

Japan je takođe izrazio zabrinutost zbog moguće saradnje u oblasti nuklearnih tehnologija. Japanski zvaničnici upozoravaju da bi se takva pomoć mogla koristiti za povećanje kapaciteta Severne Koreje u razvoju nuklearnog oružja, čime bi se dodatno ugrozila sigurnost regiona.

Sporazum između Rusije i Severne Koreje dolazi u trenutku kada su odnosi Moskve sa Zapadom na najnižem nivou od kraja Hladnog rata.

Rusija, suočena sa sankcijama i pritiskom Zapada zbog specijalne vojne operacije u Ukrajini, traži nove saveznike i partnere.

Sa druge strane, Severna Koreja, izolovana od međunarodne zajednice, vidi u Rusiji ključnog saveznika koji može pružiti tehnološku i ekonomsku podršku.

Stručnjaci smatraju da ovakvo partnerstvo ima širu geopolitičku pozadinu. Rusija i Severna Koreja dele zajednički interes u podrivanju zapadne hegemonije, a strateška saradnja u oblastima poput tehnologije i odbrane dodatno učvršćuje njihove pozicije na globalnoj sceni.

Razvoj strateškog partnerstva između Rusije i Severne Koreje predstavlja novi izazov za međunarodnu zajednicu, naročito za SAD i njihove azijske saveznike.

Dok Moskva i Pjongjang jačaju saradnju u ključnim oblastima, Zapad upozorava na moguće posledice ovog partnerstva po globalnu stabilnost i bezbednost.

U svetlu trenutnih geopolitičkih tenzija, ostaje da se vidi kako će se odvijati dalji odnosi između Rusije i Severne Koreje i kako će međunarodna zajednica odgovoriti na nove izazove koje ovo partnerstvo donosi.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social