Naslovnica SPEKTAR SAD i NATO dobili nove obaveštajne podatke o ruskom Cirkonu!

SAD i NATO dobili nove obaveštajne podatke o ruskom Cirkonu!

Zajedničke vojne vežbe ruske mornarice i Vazdušno-kosmičkih snaga u istočnom Mediteranu privukle su značajnu pažnju Sjedinjenih Država i NATO-a. Tokom manevara izvedena su lansiranja precizno navođenih raketa „Cirkon“, „Kalibr“ i „Oniks“, a ove aktivnosti izazvale su interesovanje analitičara i vojnih stručnjaka sa obe strane.

Američki kolumnista The War Zone-a (TVZ), Tomas Njudik, analizirao je ove vežbe, nazvavši ih prilikom za NATO da stekne obaveštajne podatke o najnovijim ruskim raketnim sistemima.

Precizna lansiranja pod lupom NATO-a

Prema Njudiku, NATO i američke snage pomno su pratile ruske vežbe, fokusirajući se na hipersonične rakete „Cirkon“. Ovaj projektil je od posebnog interesa zbog svoje brzine, preciznosti i potencijala da probije savremene sisteme protivvazdušne odbrane.

Lansiranja su omogućila Zapadu da prikupi nove visokokvalitetne obaveštajne podatke o ruskoj tehnologiji, uključujući karakteristike i dimenzije projektila.

Rusko Ministarstvo odbrane objavilo je snimke lansiranja, što je dodatno pojačalo interesovanje za „Cirkon“. Snimci su prvi put detaljno prikazali ovaj raketni sistem,

omogućavajući analitičarima da porede njegove tehničke karakteristike sa zapadnim hipersoničnim projektima.

„Cirkon“ – misteriozno oružje

Tomas Njudik ističe da „Cirkon“ ostaje „misteriozno oružje“, sa mnogim nepoznatim detaljima o njegovom načinu rada i efikasnosti. Analize pokazuju da projektil „Cirkon“ ima slične dimenzije i koristi isti bacač kao raketa „Oniks“. Njudik dodaje da „Cirkon“ ne liči na eksperimentalni američki hipersonični projektil X-51 „WaveRider“, već podseća na demonstrator raketnog sistema „HiFli“.

Iako je tehnologija „Cirkona“ delimično poznata, stručnjaci se slažu da ruski sistem ima značajnu prednost u hipersoničnom oružju, što predstavlja izazov za odbrambene sisteme SAD i NATO-a.

Tehnološka dominacija ili propaganda?

Pitanje koliko je „Cirkon“ efikasan i tehnološki napredan ostaje otvoreno. Iako Rusija tvrdi da je „Cirkon“ potpuno operativan, mnogi detalji o njegovim tehničkim karakteristikama ostaju nepoznati.

Lansiranja u istočnom Mediteranu omogućila su NATO-u da prikupi dodatne informacije o ovom sistemu, ali detalji o preciznosti, brzini i realnim borbenim mogućnostima još uvek nisu javno dostupni.

Ipak, činjenica da je „Cirkon“ uspešno lansiran i prikazan tokom vežbi ukazuje na ozbiljan napredak ruskog hipersoničnog programa. Rusija koristi „Cirkon“ kao sredstvo za jačanje svoje vojne reputacije i kao upozorenje Zapadu da poseduje napredno oružje koje može delovati na globalnom nivou.

Strateški značaj vežbi

Vežbe u istočnom Mediteranu imaju širi geopolitički značaj. Održane u regiji gde su stacionirani američki desantni brodovi i razarači zaduženi za protivraketnu odbranu Izraela, ove aktivnosti jasno signaliziraju rusku vojnu spremnost i sposobnost da odgovori

na potencijalne pretnje. Lansiranja „Cirkona“, „Kalibra“ i „Oniksa“ demonstriraju moć ruskih raketnih sistema i njihovu spremnost za dejstva u stvarnim borbenim uslovima.

Istovremeno, vežbe su postale poligon za prikupljanje obaveštajnih podataka od strane NATO-a. Saveznici pažljivo analiziraju ruske manevre kako bi razumeli mogućnosti i ograničenja njihovih raketnih sistema.

„Cirkon“ i budućnost vojne tehnologije

Hipersonično oružje, poput „Cirkona“, predstavlja novu dimenziju u modernom ratovanju. Sa brzinom koja premašuje pet puta brzinu zvuka i sposobnošću da izbegne postojeće

odbrambene sisteme, „Cirkon“ se smatra jednim od najopasnijih oružja današnjice. Njegovo lansiranje u istočnom Mediteranu šalje snažnu poruku ne samo NATO-u, već i potencijalnim protivnicima Rusije širom sveta.

Zaključak: poruka Moskve svetu

Lansiranja „Cirkona“, „Kalibra“ i „Oniksa“ tokom vežbi u istočnom Mediteranu predstavljaju jasnu demonstraciju ruske vojne moći. Ove vežbe nisu samo deo rutinskog vojnog treninga, već strateški potez koji ukazuje na spremnost Moskve da odgovori na bilo kakve provokacije.

Za NATO i SAD, ove aktivnosti pružaju uvid u napredak ruskih hipersoničnih tehnologija, ali i izazivaju zabrinutost zbog mogućnosti da Rusija dominira u razvoju oružja budućnosti. Dok „Cirkon“ ostaje obavijen velom misterije, jedno je jasno – njegova pojava na sceni značajno menja balans moći u globalnim vojnim odnosima.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social