Piše, Dmitrij Drobnjicki, ruski amerikanolog
Postoje dva izlaza iz situacije između Rusije i Zapada povodom Ukrajine. Ili će oni dići šape uvis, ali je to od njih u sadašnjem stanju američke elite teško očekivati jer zahteva određeni napor i razumne postupke iako im je Putin u intervjuu Takeru Karlsonu ponudio opcije za očuvanje mira.
Ili će stvari, nažalost, eskalirati, bez obzira da li je Bajden imao neko važno savenjtovanje ili ne.
Opšte stanje i razdor u američkom sistemu vlasti su takvi da će doći do eskalacije.
Ali, pitanje je i u kojoj meri i u kom trenutku će se značajan deo američke elite pobuniti i reći: „Nećemo u pakao“.
To nema veze sa delovanjem kolektivnog Bajdena, to je objektivan proces.
NATO blok i Sjedinjene Države dosledno se kreću ka eskalaciji sukoba sa Rusijom. Korak u tom pravcu je i dozvola DŽoa Bajdena Ukrajini da upotrebi američko oružje protiv ciljeva u Ruskoj Federaciji.
Faktor unutarameričkog zaoštravanja je proglašavanje Donalda Trampa krivim po 34 tačke optužnice u slučaju podmićivanja porno glumice Stormi Danijels (da ćuti).
On će se, uprkos tome, naravno kandidovati za predsednika SAD i iz zatvora.
U narednih nešto više od mesec dana – koliko je ostalo do izricanja presude Trampu – u SAD će se voditi velika igra: koja će mu kazna biti izrečena, ko će biti pod pritiskom.
Pretpostavljam da će se za to vreme aktivirati oni među demokratama koji se protive da Bajden bude njihov predsednički kandidat.
NJujorški klan demokrata je, proguravši glasanje porote protiv Trampa, dao svoj doprinos. U svakom slučaju, i to je potez u velikoj igri pred 5. novembar (datum održavanja američkih predsedničkih izbora).
Nije čak ni važno koju zatvorsku kaznu će Trampu izreći. Her, odavno sve ide u jednom pravcu: oni ne mogu bez građanskog rata.
Jasno je da se stvari neće razvijati onako kako su prikazane u filmu „Pad imperije“, ali će doći do hibridnog unutrašnjeg građanskog rata.
Čak i ako Tramp bude ubijen sutra, ništa se neće promeniti. Amerikanci neće uspeti da se izvuku iz ove situacije kada se nacija deli na pola.
U pomenutom filmu o američkom građanskom ratu koriste se nosači aviona i helikopteri, ali u narednim mesecima neće biti tako. Neće biti frontalnih napada vojske.
Kakvi god da udu izborni rezultati u novembru, pola Amerike ih neće priznati. Shodno tome, guverneri nekih država takođe. Uostalom, neći ni dosad nisu bili poslušni Vašingtonu.
Državna vlast će se raspasti, a to je početak svakog građanskog rata.
Sjedinjene Države, kao federalni centar, prestaće da kontrolišu situaciju na celoj svojoj teritoriji, ali će zadržati neke poluge pritiska na spoljnom planu.
Ne libeći se ničeg u borbi za vlast, Lenjin je zahtevao „da se imperijalistički rat pretvori u građanski rat“.
A ko će u SAD kontrolisati nuklearno dugme?
To jeste veliko pitanje, ali moja zabrinutost nije vezana toliko za nuklearno dugme, već dugme za resetovanje ekonomije dolara.
Naravno, borba će se voditi za kontrolu nad oba dugmeta jer su glavna nagrada. Tačnije, dve nagrade.
Nuklearno dugme čak u manjoj meri nego dugme od kojeg zavisi emisija dolara.
To je oružje Sudnjeg dana.
Ako bi sada bila izvučena ekonomiju dolara ispod Kine, to bi bila velika kazna. Pogotovo što je Sjedinjenim Država postalo svejedno.
Pad životnog standarda se ne može izbeći.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se