Rusija smatra da aktivnosti jednostrano imenovanog visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita nisu zakonite, izjavio je ambasador Rusije u Sarajevu Igor Kalabuhov.
On je za ruski list „Izvestija“ napomenuo da nedostatak saglasnosti Saveta bezbednosti UN sa neodobrenom odlukom zapadnih partnera da imenuje Kristijana Šmita za novog visokog predstavnika u BiH znači da njegovo imenovanje nije odobreno.
Kalabuhov je rekao da je stav Rusije dobro poznat, a to je da je „vreme visokog predstavnika prošlo“, uz podsećanje da Moskva odavno zagovara ukidanje te funkcije.
Govoreći o prisustvu NATO-a u regionu, ambasador Rusije naglasio je da u BiH nema saglasnosti u vezi sa potencijalnim pridruživanjem Alijansi, te da Moskva veruje da se evropska stabilnost može osigurati samo stvaranjem zajedničkog evropskog bezbednosnog sistema, a ne kroz proširenje Severoatlantskog saveza.
Pratite naše odabrane najbolje vesti na mreži “Telegram” na Android telefonima ili desktop računarima OVDE
„Smatramo da se takva stabilnost, ne samo pojedinačnih država već Evrope uopšte, može obezbediti isključivo stvaranjem zajedničkog sistema evropske bezbednosti, a ne proširivanjem NATO-a, koji je ostao instrument Hladnog rata“, dodao je Kalabuhov.
Povodom ukazivanja da vlasti Republike Srpske (RS) odbijaju da učestvuju u radu institucija BiH zbog odluke bivšeg visokog predstavnika Valentina Incka da uvede zakon kojim se zabranjuje negiranje “genocida” u Srebrenici, Kalabuhov je rekao:
– Smatramo da značajan deo odgovornosti za zaoštravanje političke situacije u BiH snosi Incko. Bez obzira na visokomoralne razloge kojima je opravdao taj svoj ishitreni korak, ipak je, kao iskusan političar, morao predvideti njegove posledice koje će to imati ne samo u BiH već i u cijeloj regiji. Naše procene njegovog rešenja su dobro poznate. A da li je moguće to neutralisati? Izuzetno teško, pre svega zbog fundamentalnih razlika u stavovima bosanskohercegovačkih stranaka o suštini problema pokrenutog odlukom Valentina Incka i razlika u pravnom tumačenju trenutne situacije.
Zamoljen da prokomentariše najavu Milorada Dodika da će RS obnoviti sopstvenu vojsku, amabasador RF je naglasio:
– Zajedničke oružane snage nisu predviđene Dejtonskim sporazumom. Nastale su 2008. godine na osnovu saglasnosti entiteta koji čine BiH – Federacije BiH i Republike Srpske. Drugo pitanje je što je RS, kako ukazuju njeni predstavnici, dala tu saglasnost zbog masovnog pritiska spoljnih faktora. Po našem mišljenju, o ovom i drugim problemima moglo bi se razgovarati u okviru unutarbosanskog dijaloga.
O saradnji sa BiH u prevladavanju posledica pandemije koronavirusa, ambasador Kalabuhov je naveo:
– Konstruktivno komuniciramo sa bosanskohercegovačkom stranom na temu suzbijanja širenja zaraze – od samog početka pandemije. U aprilu 2020. godine Rusija je poslala brigadu vojnih lekara u RS, koja je dezinfikovala brojne zdravstvene ustanove.
– Želeo bih da istaknem aktivnosti „Ruske humanitarne misije“ i njene regionalne kancelarije na Balkanu na planu pružanja našim partnerima humanitarne pomoći u lekovima. Republika Srpska je među prvima kontaktirala Rusiju u vezi sa nabavkom vakcine Sputnjik V. U toku su isporuke prema važećem ugovoru. Koliko znamo, Vlada RS je zainteresovana za nastavak ove saradnje.
Na mreži “Telegram” možete pratiti naše odabrane najbolje vesti i one koje ne objavljujemo na drugim mrežama. “Telegram morate instalirati na mobilnim telefonima ili desktop računarima a zatim nas pratiti klikom na opciju “JOIN” na dnu ekrana. Tamo možete otići ako kliknete OVDE