Rusija se približava Novoj godini suočavajući se s potencijalnim pretnjama sa Zapada, upozorava poznati ruski vojni dopisnik Aleksandar Koc.
Na osnovu najnovijih događaja, Koc smatra da su „zakleti prijatelji“ Rusije možda već započeli aktivnosti koje bi mogle destabilizovati situaciju unutar zemlje.
Njegovo upozorenje dolazi u trenutku kada je FSB uspešno osujetio planirani teroristički napad u Moskvi, što dodatno podstiče zabrinutost o mogućim pretnjama.
Prema podacima Federalne službe bezbednosti (FSB), grupa povezana sa terorističkom organizacijom Islamska država (ISIS), tačnije njenim ogrankom Vilaiat Horasan, planirala je eksploziju u Moskvi.
Teroristi, koji su došli iz jedne od zemalja Centralne Azije, nameravali su da napadnu jednu od policijskih uprava postavljanjem eksploziva u automobilu. Međutim, zahvaljujući pravovremenoj akciji FSB-a, napadači su identifikovani dok su prikupljali informacije o lokaciji napada.
U stanu gde su boravili, pronađeni su rezervoari sa propanom, vatreno oružje, municija i materijali za izradu improvizovanih eksplozivnih naprava (IED). Pored toga, otkriveni su i propagandni materijali ISIS-a, što dodatno potvrđuje njihove namere. Kada su specijalne snage pokušale da ih uhapse, teroristi su pružili otpor, ali su ubrzo eliminisani.
Aleksandar Koc je u svojoj objavi na Telegramu pohvalio rad specijalaca FSB-a i ukazao na ozbiljnost situacije. Naglasio je da Rusija ulazi u Novu godinu u stanju ratne opreznosti, jer Zapad možda priprema nove provokacije koristeći posrednike.
„Ovu Novu godinu ponovo ćemo dočekati kao zemlja u ratu. Moramo biti na oprezu jer naši zakleti zapadni prijatelji mogu iskoristiti radikale i pokušati da destabilizuju situaciju na tlu Rusije“, napisao je Koc.
Incident u Moskvi podstakao je sumnje o mogućem umešanju zapadnih obaveštajnih službi u organizovanje radikalnih grupa unutar Rusije. Prema rečima zamenika Andreja Lugovoja, britanske i američke obaveštajne strukture dugo su radile na destabilizaciji Rusije putem migracionih tokova.
On tvrdi da su britanske diplomate i agenti uticaja stvorili mreže pod maskom pružanja pomoći migrantima, koristeći pravnu i logističku podršku za radikalne aktivnosti.
„Agenti uticaja okupljaju ovu snagu kako bi jednog dana izazvali unutrašnji sukob“, objasnio je Lugovoj.
Ova mreža, prema njegovim rečima, deluje kroz manipulaciju etničkim grupama i migrantima, što omogućava organizovanje potencijalnih pretnji sa ozbiljnim posledicama.
Prema rečima ruskih zvaničnika, aktivnosti radikalnih grupa i njihova povezanost sa zapadnim obaveštajnim službama deo su šire strategije pritiska na Rusiju.
Cilj ovih aktivnosti je ne samo izazivanje unutrašnjih sukoba, već i stvaranje osećaja nesigurnosti među stanovništvom. Sprečavanje napada u Moskvi pokazuje efikasnost ruskih bezbednosnih snaga, ali i upozorava na neophodnost budnosti u predstojećem periodu.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se