Rusija je tokom prošle godine postala najveći strani investitor u Iranu, a Moskva i Teheran planiraju da dodatno intenziviraju saradnju, ukazali su iranski zvaničnici.
Ministar finansija Ehsan Kanduzi saopštio je da je Rusija uložila 2,76 milijardi dolara u njegovu zemlju tokom fiskalne godine koja se završila ove sedmice, navodeći projekte u industrijskom, rudarskom i transportnom sektoru.
Ruske investicije činile su dve trećine ukupnih stranih direktnih investicija prethodne fiskalne godine, čija vrednost iznosi 4,2 milijarde dolara, navodi se u podacima iranskog Ministarstva finansija.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
„Mi definišemo svoje odnose sa Rusijom kao strateške i sarađujemo u mnogim oblastima, posebno u privredi“, rekao je Kanduzi za „Fajnenšel tajms“.
On je dodao da su Kina i Rusija dva glavna ekonomska partnera Irana i da će „kroz sprovođenje strateških sporazuma“ osnažiti međusobne odnose.
Iranska i ruska centralna banka potpisale su u januaru sporazum o povezivanju međubankarskih komunikacionih sistema zarad pospešivanja bilateralne trgovine.
[adsenseyu1]
„Rusija i neke druge zemlje žele da koriste mehanizme kao što su međusobni monetarni sporazumi, ili razmene zasnovane na trgovini. O tome smo pregovarali i sa Kinom i drugim partnerima, uključujući Tursku“, rekao je Kanduzi.
„Tehnički gledano finansijska povezanost Irana i Rusije je u boljoj situaciji od drugih“, dodao je on.
Iako pojedini stručnjaci izražavaju sumnju u to da Moskva i Teheran međusobnom trgovinom mogu nadjačati zapadne sankcije, „Fajnenšel tajms“ citira neimenovanog američkog diplomatu koji je ukazao da na Zapadu postoji bojazan da „ta dinamika može postati samoodrživa.“
Iran se već decenijama nalazi pod zapadnim sankcijama, a otkako se bivši predsednik SAD povukao iz nuklearnog sporazuma iz 2015. godine, Teheran je odsečen od globalnog finansijskog sistema.
[adsenseyu4]
Vlada predsednika Ebrahima Raisija se, od preuzimanja dužnosti 2021. godine, usredsredila se na razvoj regionalnih i azijskih trgovinskih odnosa u nastojanju da se suprotstavi uticaju sankcija.
Ovog meseca su Iran i Saudijska Arabija, uz posredstvo Kine, potpisali sporazum kojim se obavezuju na obnavljanje diplomatskih odnosa, sedam godina nakon što su oni prekinuti.
„Iranska ekonomija ne može biti izolovana“
Kanduzi je rekao da je Iran prošlog meseca postigao najviši nivo izvoza nafte u odnosu na najmanje dve protekle godine, prestigavši prethodni rekord od 1,3 miliona barela dnevno, uprkos američkim sankcijama.
On je rekao da je izvoz drugih dobara, ukupne vrednosti od 53 milijarde dolara, tokom prvih 11 meseci ove godine bio za 12 odsto veći nego u istom periodu prethodne godine.
Vrednost uvezene robe u istom periodu iznosila je 60 milijardi dolara, što je, u kombinaciji sa podacima o izvozu, pokazalo da „iranska ekonomija ne može biti izolovana“, ocenio je Kanduzi.
Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte
(RT)