Naslovnica U FOKUSU Rusija i Asad efikasno vrše pritisak na američke trupe u Siriji

Rusija i Asad efikasno vrše pritisak na američke trupe u Siriji

Američke trupe, koje su zauzele delove Sirije, su pod sve većim pritiskom kako Rusija i Sirija pojačavaju svoje vojno prisustvo u regionu.

Izveštava se da su američki vojni i diplomatski zvaničnici izjavili da Rusija intenzivira „upade“ patrola u američke trupe i da ruski helikopteri lete bliže američkim trupama u okviru kampanje „pojačanog pritiska“, piše New York Times.

[adsenseyu1]

Prema izveštajma, značajno prisustvo sirijskih, ruskih kao i drugih bespilotnih letelica u regionu takođe je „narušilo američku vazdušnu superiornost“ u regionima gde su prisutne američke snage. U izveštaju se tvrdi da ruske mere, pored sirijskog vojnog prisustva, žele da „predstave stalan niz izazova“ koji će na kraju učiniti američko vojno prisustvo „osetljivijim“.

Izveštaj citira viceadmirala Tima Szimanskog, specijalne snage SAD-a (more, vazduh i kopno), koji je zamenik šefa vojne komande za specijalne operacije, rekavši da Rusija i Damask efikasno „vrše pritisak“ na američke okupacione snage na severoistoku Sirije .

[adsenseyu5]

U razgovoru sa novinarima prošle nedelje, vrhunski američki diplomata, koji je nadgledao pitanja Sirije, Džejms F. Džefri takođe je rekao da susreti sa ruskim i sirijskim trupama „nisu svakodnevna pojava, ali se povećavaju i zbog toga su problematični“.

Sirijska vlada je ruske trupe formalno pozvala u arapsku zemlju 2015. godine i – pored iranskih vojnih savetnika – one su omogućile Damasku da postepeno potisne teroriste, koje podržavaju strane države, a koji su pustošili zemlju od 2011. godine. Međutim, Vašington je ilegalno rasporedio trupe u državu pod izgovorom da se bori protiv terorista Daeš (ISIS).

[adsenseyu4]

Uprkos tome što Daeš trenutno nema značajno prisustvo u zemlji, administracija Donalda Trampa saopštila je u oktobru prošle godine da drži stotine vojnika na severoistoku Sirije, gde je smešten veliki deo sirijskih naftnih polja. Američki predsednik je više puta rekao da Vašington želi da profitira od sirijskih rezervi nafte.

„Ono što nameravam da učinim je da napravim dogovor sa ExxonMobil-om ili nekom od naših sjajnih kompanija da uđemo tamo i napravimo posao“, rekao je Tramp u oktobru.

Prema nedavno izloženom predlogu budžeta Vašingtona za 2021., Trampova administracija nastoji da dodeli 200 miliona dolara sirijskim Demokratskim snagama (SDF) koje vode Kurdi, a koje trenutno kontrolišu naftna polja na severoistoku Sirije. Posmatrači su primetili da se suma može odnositi na transakcije povezane sa naftom, a koje uključuju snage SDF podržane od strane SAD-a.

[adsenseyu1]

NYT takođe piše da se američki zvaničnici plaše da bi stalni susreti između američkih trupa i snaga koje predvodi Damask mogli da eskaliraju nakon što Sirija završi antiterorističku vojnu kampanju u provinciji Idlib, poslednjem terorističkom uporištu u zemlji.

Američka okupacija sirijskih naftnih polja sledi s obzirom da su Damasku neophodna velika naftna ležišta kako bi se zadovoljile njegove energetske potrebe i obnovila zemlja usled zapadnih sankcija. Govoreći u novembru, šef Centralne komande američke vojske general Mekenzi rekao je da bi „u nekom trenutku očekivao“ da će sirijska vlada „stupiti na to tlo“.

Napetosti su, međutim, već porasle kada su američke trupe ubile sirijskog civila nakon što su sirijske trupe početkom ove nedelje zaustavile američku vojnu patrolu istočno od sirijskog severoistočnog grada Kamišli. Sirijski meštani, koji su se okupili da izraze protivljenje prisustvu SAD-a, napadali su i gađali vojna vozila.

Webtribune.rs

[adsenseyu5]