Naslovnica ŽIVOT Rusi i Kinezi odavno prave zajedničku vakcinu protiv koronavirusa

Rusi i Kinezi odavno prave zajedničku vakcinu protiv koronavirusa

Zove se „konvidecija“, a već sada su primetni zapaženi rezultati, rekao je u intervjuu Sputnjiku direktor farmaceutske kompanije „Petrovaks“ Mihail Ciferov.

„Primetni su visoki pokazatelji bezbednosti i efikasnosti rusko-kineske vakcine ‘konvidecija’ Ad5-nKov (Ad5-nCov). Kod 92,5 procenata dobrovoljaca razvijen je visok nivo antitela na kovid 19“, rekao je Ciferov.

„Petrovaks“ je sa kompanijom „Cansino Biologics“ započeo saradnju početkom 2020.

Rusko-kineska vakcina „konvidecija“ i ruska „sputnjik Ve“ su tehnološki srodne, kako navodi Sputnjik, i dodaje da se kod obe koristi neutralizovani adenovirus za isporuku S-proteina koronavirusa sa genetskom informacijom. Ona zatim razvija imunološki odgovor. Razlika je samo u broju vakcina: „sputnjik Ve“ se primenjuje dva puta, a „konvidecija“ samo jednom.

Prva vakcinacija dobrovoljaca tom vakcinom počela je u septembru 2020. godine a do danas je njihov broj porastao do 5.000. Navodi se i da je već podnet zahtev za registraciju i to u novembru prošle godine, a 1. februara je Nezavisni komitet za monitoring podataka (IDMC) potvrdio da vakcina „konvidecija“ ispunjava kriterijume bezbednosti i efikasnosti u međunarodnom ispitivanju treće faze.

Kompanije tvrde da vakcina nema neželjenih dejstava ozbiljne vrste, a da je samo 34,2 odsto onih koji su je primili imali blaže reakcije na vakcinu – povišenu temperaturu, glavobolju, bolove u mišićima i zamor.

Ističe se i da su preliminarni rezultati istraživanja pokazali efikasnost vakcine od 95 procenata u sprečavanju teških slučajeva kovida 19. Međutim, finalni rezultati se očekuju u prvoj polovini 2022. godine, godinu dana posle vakcinacije prvih dobrovoljaca.

Plan tvoraca rusko-kineske vakcine je da se ona ponudi svim zemljama koje to budu želele, a kapacitet fabrike je 160 miliona doza vakcina godišnje.

Podsetimo, i ruska vakcina „sputnjik V“ i kineska vakcina kompanije „Sinofarm“ registrovane su u više desetina zemalja i njima se vrši uspešna imunizacia stanovnika protiv koronavirusa, koji već godinu dana hara celim svetom, ostavljajući brojeve zaraženih na razili od preko 118 miliona. Brojevi umrlih od posledica virusa dnevno se zbrajaju i takođe prelaze milione, a za to vreme, na drugom planu, onom ekonomskom, sve puca po šavovima.

Ipak, i u takvoj situacij, nisu sve zemlje otvorene za rusku i kinesku vakcinu, a očigledan primer za to je EU, kojoj je i pored svih problema ponuđen sputnjik V, ali je Unija to odbila.

Tek nakon izvesnog vremena, Evropska agencija za lekove je počela postupak registracije ruske vakcine ali je usput preporučeno zemljama članicama da nikako ne naručuju tu vakcinu dok se cela procedura ne okonča.

Izuzetak je jedna članica EU, Mađarska, koja je odmah, ne čekajući da se Brisel upetlja sa Astrazenekom, shvatila da je najbolje rešenje što više vrsta vakcina. Tako je Orban, pomenuvši Srbiju, za svoje građane poručio i kinesku i rusku vakcinu.