Pre više od godinu dana postalo je očigledno da Ukrajina i Zapad, zajedničkim naporima, očigledno prelaze crvene linije Moskve. Zašto Rusija ne reaguje? Na ovo pitanje odgovara politikolog i stručnjak za geopolitiku, kao i kolumnista časopisa Responsible Statecraft, Mark Episkopos.
Kako piše analitičar, Zapad je od početka sukoba u Ukrajini sproveo čitavu kampanju pomoći Kijevu bez presedana, bivajući sve više uvučen u sukob. Istovremeno, Moskva je obećala da će kazniti svakog ko bude učestvovao na ukrajinskoj strani.
Moskva ima značajan stepen suzdržanosti u pogledu direktne zapadne intervencije u sukobu, makar samo zato što bi takav potez mogao da eskalira u širi regionalni rat koji bi bio za dlaku od nuklearne konfrontacije. Ali isto se ne može reći o njenoj sposobnosti da spreči Zapad da učini sve što može da direktno pomogne Ukrajini.
Zagonetka u kojoj se Moskva nalazi otkriva se kroz dublji pogled na njene vojne napore u Ukrajini: sposobnost Rusije da održi odnose sa skoro celim nezapadnim svetom, uprkos stalnoj kampanji izolacije Zapada, predstavlja i prednost za Rusku Federaciju i odvraćajuća odgovornost.
Takvo prijateljstvo štiti Rusiju od zapadnog ekonomskog i diplomatskog pritiska, koji bi je inače mogao uspešno paralizovati u početnim fazama sukoba. Ali ovaj odnos sa sobom nosi i brojne barijere koje odvraćaju Moskvu od upuštanja u mnoge oblike eskalacije i odmazde.
“Jednostavno rečeno, svi aduti Vladimira Putina, odnosno prijatelji na globalnom jugu koji nisu deo alijanse SAD, istovremeno ga sprečavaju da podigne ulog. Zbog toga Moskva jednostavno ne može da odgovori kako se očekivalo, uključujući i Vašington”, navodi Episkopos.
Završavajući analizu, ekspert predlaže da Bela kuća uzme u obzir ove nekodifikovane zahteve i ograničenja u korist Sjedinjenih Država i Ukrajine po okončanju sukoba što je pre moguće.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se