Naslovnica IZA OGLEDALA Robot može pročitati naše misli i reprodukovati slike na koje pomislimo, otkriva...

Robot može pročitati naše misli i reprodukovati slike na koje pomislimo, otkriva novi revolucionarni test

oko- robot

Veštačka inteligencija (AI) se može koristiti za čitanje ljudskih misli i kreiranje lica koja zamišljaju, kroz ispitivanje električnih signala, otkrili su neuronaučnici.

Subjekti ovog testa, čiji su kompletni nalazi objavljeni u časopisu „eNeuro“, bili su zakačeni na opremu elektroencefalografije (EEG) od strane neuronaučnika na Univerzitetu u Torontu.

Adrian Nestor, jedan od koautora studije, ranije je uspešno rekonstruisao slike lica iz podataka funkcionalne magnetne rezonance (fMRI).

Govoreći o rezultatima, profesor Nestor je rekao: “Ono što je zaista uzbudljivo je to što ne radimo rekonstrukciju kvadrata i trouglova, već stvarne slike lica osobe, a to podrazumeva dosta sitnih vizuelnih detalja“.

“Činjenica da možemo da rekonstruišemo ono što neko vizuelno doživljava, na osnovu njihove aktivnosti mozga, otvara mnogo mogućnosti.“

“To otkriva subjektivni sadržaj našeg uma i pruža način da pristupimo, istražimo i podelimo sadržaj iz naše perspektive, sećanja i mašte.“

EEG metoda je razvijena od strane Dena Nemrodova, kolege doktora nauka u laboratoriji profesora Nestora.

On je rekao: “Kada vidimo nešto, naš mozak stvara mentalnu percepciju, što je u suštini mentalni utisak o tome.“

[adsenseyu1]

“Uspeli smo da uhvatimo ovu percepciju koristeći EEG kako bi dobili direktnu ilustraciju onoga što se dešava u mozgu tokom ovog procesa.“

“fMRI hvata aktivnost na vremenskoj skali sekunde, ali EEG hvata aktivnost na skali milisekunde. Tako da pomoću EEG-a vrlo detaljno možemo videti kako se percepcija lica razvija u našem mogu.“

Koristeći ovu opremu, istraživači su bili u stanju da zabeleže aktivnost mozga ispitanika, kada su im prikazivane slike lica.

Zatim se koristio specifično dizajniran komad softvera kako bi se digitalno rekonstruisale slike sa prikupljenim informacijama.

Dobrovoljci su pružili izuzetno precizne prikaze lica koja su posmatrali.

Ranija otkrića u ovoj oblasti su se oslanjala na fMRI skeniranja koja prate promene u protoku krvi u mozak, a ne električne aktivnosti.

„AI“ koja je korišćena u ovom testu bi mogla obezbediti sredstava komunikacije za one koji ne mogu da govore, a takođe i omogućavaju razvoj protetike koja se može kontrolisati mislima.

Webtribune.rs

[adsenseyu4]