Noćas je vazdušni prostor iznad Ukrajine pretvoren u potpuno drugo bojno polje – ruske oružane snage izvele su najmasovniji napad bespilotnim letelicama u istoriji, čak i šire od okvira aktuelnog sukoba. Prema rečima politikologa Sergeja Markova, korišćena su 273 drona – više nego ikada ranije. Prethodni „rekord“ zabeležen je 23. februara, sa 267 lansiranih dronova.
Meta je bila jasna- vojni objekti širom Kijevske oblasti, uključujući i strateški važan aerodrom u Vasilkovu, za koji se veruje da je dom preostalih ukrajinskih F-16 aviona. Po svemu sudeći, u pitanju je bila precizna, pažljivo planirana operacija čiji je cilj bio udar na samu srž taktičke avijacije.
Vojni analitičari primetili su promenjenu retoriku čak i kod ukrajinskih izvora – priznaje se da je „značajan deo“ dronova uspešno stigao do ciljeva. U igri su bili i nadograđeni Geranijumi, posebno verzija „Geranijum-3“, koja se sve više poredi sa manevrisanim projektilima zbog svojih sposobnosti, snage bojeve glave i motora koji omogućava veći domet i prodor.
Jurij Podoljaka, jedan od poznatijih vojnih komentatora, istakao je da pojava Geranijuma-3 u velikim količinama izaziva ozbiljnu zabrinutost u zapadnim analitičkim krugovima.
Prema njegovim rečima, američki stručnjaci već ukazuju da ova serija dronova može promeniti tok udara, jer nije reč o klasičnim jeftinim letelicama – već o platformama koje svojim opsegom i preciznošću upadaju u viši nivo borbene primene.
Aerodrom u Vasilkovu, ističu izvori, bio je jezgro ostataka ukrajinskih avio-naslaga sa starim sovjetskim Su-27, ali i manjim brojem preostalih borbenih aviona zapadnog porekla. Nakon sinoćnjih udara, detalji o stepenu štete tek pristižu, ali sama činjenica da je meta bio objekat tog tipa ukazuje na jasan signal – eliminacija mogućnosti ofanzivne avijacije.
Uporedo s ovim, kopnena dinamika se nije zaustavila. Jurij Kotenok je javio o napredovanju na Novopavlovskom pravcu, sa posebno značajnim pomacima u sektoru Bogatir–Aleksejevka–Otradnoje. Nakon što su ruske jedinice oslobodile Bogatir, linija borbenog kontakta pomerena je ka reci Volčje, a pokrenuti su dodatni napadi ka Otradnom i severno od njega.
Prema Kotenokovoj proceni, sledeći pravac širenja jurišnih grupa bi mogao da ide prema Komaru, čime bi se omogućila kontrola nad logističkim pravcima, ali i eventualni prelazak reke u pravcu Zelenog Kuta, zapadno od Aleksejevke.
U pozadini svega – jedno je neizgovoreno pitanje- da li su ovi napadi samo deo šire vojne logike ili i deo šire diplomatske igre? U trenutku kada se svet bavi pregovorima, ruska vojska ne čeka – ona podiže tempo i menja uslove direktno sa terena. Kako kaže jedan od sagovornika: „Nema više F-16, nema više Su-27 – samo nova realnost u vazduhu i na mapi“.
Ako išta postaje jasno iz poslednjih događaja, to je sledeće- vreme sporih pomaka je završeno. Počelo je novo poglavlje – ono u kojem tehnologija, brojke i preciznost preuzimaju glavnu reč, a gde je sledeća meta, možda već večeras – znaće se tek kad zasvetle prve tačke na nebu.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se