Prema rečima Harisona Kasa, bivšeg pilota pripravnika američkog vazduhoplovstva i stručnjaka za nacionalnu bezbednost, američki obaveštajci su zaključili da je napredak Rusije u razvoju stelt bombardera PAK-DA napredniji od napora Kine sa Sian H-20.
– Obaveštajni podaci sugerišu da je Rusija bliža završetku PAK-DA nego Kina da završi H-20. Međutim, s obzirom da je program obavijen velom tajne, teško je reći sa sigurnošću – primetio je Kas.
– Trenutno je prototip PAK-DA pri kraju, čime je Rusija postala druga nacija sa stelt bombarderom. Iako je Rusija izvanredna u vazduhoplovnom inženjeringu, ona i dalje zaostaje za SAD u mogućnostima stelt tehnologije – dodao je ekspert.
PAK-DA je najsavremeniji stelt bombarder koji Rusija razvija u okviru programa Perspektive vazdušnih kompleksa skraćeno PAK.
Zvanično nazvan „Kompleks avijacije dugog dometa“, PAK-DA bi trebalo da zameni zastarele strateške bombardere Tu-95 i Tu-160.
Očekuje se da će ovaj avion, koji je dizajnirao konstruktorski biro Tupoljev, obavljati različite misije, u rasponu od nuklearnog odvraćanja do operacija konvencionalnih udara, sve dok se fokusira na stelt i naprednu avioniku kako bi izbegao najnovije sisteme protivvazdušne odbrane.
Jedna izuzetna karakteristika PAK-DA bi trebalo da bude, kako prenosi portal Bulgarijan Militeri, njegov prikriveni dizajn.
Zahvaljujući svojoj konfiguraciji letećeg krila, poprečni presek radara je minimiziran, povećavajući i njegovu prikrivenost i aerodinamičku efikasnost.
Očekuje se da će napredni turboventilatorski motori pokretati ovaj avion, poboljšavajući njegove mogućnosti dalekog dometa i čineći ga manje vidljivim na radaru.
Kada je u pitanju nosivost, PAK-DA je dizajniran da bude veoma svestran i sposoban da nosi širok spektar municije, uključujući precizno navođene bombe i nuklearne bojeve glave što ga čini efikasnim i za strateške i za taktičke misije.
Iako je kineski projekat H-20 ambiciozan, on je još uvek u relativno ranoj fazi u poređenju sa dobro uspostavljenim inicijativama Rusije.
Uprkos brzom napretku, sektor vojne avijacije Kine može naići na značajne prepreke, posebno u integraciji napredne avionike i sistema naoružanja.
Zanimljivo, procene američkih obaveštajnih službi sugerišu da je Rusija bliža proizvodnji prototipa PAK-DA nego Kina svom stelt bombarderu H-20, posebno kada se ima u vidu tekući sukob u Ukrajini i značajna finansijska sredstva koja on zahteva.
Ovi razvojni izazovi, zajedno sa istorijskim fokusom Rusije i strateškim prioritetima, doprinose da Rusija napreduje u razvoju svog bombardera sledeće generacije.
(Bulgerijan Militeri.com, Novosti.rs)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se