Promenom ruske nuklearne doktrine predsednik Vladimir Putin je upozorio Zapad šta će da usledi u slučaju napada na Rusiju, jer su pojedine zemlje prešle duplu punu crvenu liniju. Ako bi se Zapad odlučio na tako nešto, čak i zemlje koje su nenuklearne sile, to će izazvati momentalnu nuklearnu reakciju, kaže za Sputnjik urednik TV Front Andrej Mlakar.
Upozorenje Rusije odnosi se pre svega na Veliku Britaniju zbog britanskih krstarećih raketa i na Holandiju zbog mogućnosti upotrebe aviona F 16 koji su predati Ukrajini a osposobljeni su za nošenje nuklearnog naoružanja, objašnjava Mlakar.
„Posredno će to uticati i na zemlje koje nemaju nuklearno naoruženje i koje ne učestvuju u napadu na Rusiju, ali se sa time prećutno slažu, a između ostalog i na neke države koje imaju elemente raketnog štita poput Poljske i Rumunije. Pre svega se to tiče Rumunije i baze Deveselu kao najeksponiranije i najbliže ruskoj granici, ako ne računamo Poljsku.
Reč je o elementu protivraketnog štita koji je 230 kilometara od Beograda i on će se naći prvi na udaru. Znači, ovo je upozorenje na jasnu i neposrednu opasnost da će u slučaju bilo kakvog napada i pokušaja provokacije biti upotrebljeno taktičko nuklearno oružje.
Ovo se odnosi na upotrebu taktičkog nuklearnog oružja a ne na upotrebu interkontinentalnih balističkih raketa.“
Promena nuklearne doktrine – preventivna upotreba nuklearnog oružja
Mlakar objašnjava da bi to moglo značiti da bi raketa „Iskander“ prvi put mogla dobiti nuklearnu bojevu glavu, takođe bi mogao biti upotrebljen i „Cirkon“, pa čak i taktičke bojeve rakete „Iskander K“ dometa 2.500 kilometara od čega Evropa najviše strahuje.
Kako kaže, reč je o jasnom i preciznom odgovoru Putina o tome šta će slediti kao odgovor u slučaju da se bilo ko odluči na avanturu pošto je verovatno dobio informacije o potencijalnim napadima, zbog čega je odlučeno i da se čitava nuklearna doktrina Rusije promeni.
Prema rečima Mlakara, najkonkretnija promena u ruskoj nuklearnoj doktrini je ta što ona sada daje pravo Rusiji na asimetričan i preemptivni odgovor.
„Odnosno , daje pravo na predupređivanje, što znači da bi Rusija u slučaju da je zaista njena bezbednost ugrožena imala potpuno pravo da upotrebi nuklearno naoružanje, što do sada nije bio slučaj.
Nuklearno naoružanje bilo je tzv. odsudna odbrana, odnosno Rusija je u svojoj nuklearnoj doktrini imala taj odgovor u slučaju odsudne odbrane. Na primer, da su na deset kilometara od Moskve jedinice NATO Rusija je imala pravo da upotrebi nuklearno naoružanje. Ili ako je bilo koji deo teritorije Rusije ugrožen pa je neka odsudna bitka.
Međutim, sada se daje pravo Rusiji da upotrebi preemptivni odgovor. To je ono što je Džordž Buš 2001. godine posle napada Al kaide smatrao da treba Americi dati pravo da upotrebi taktičko nuklearno naoružanje bilo gde u svetu ako smatraju da su njihovi interesi ugroženi.“
Upozorenje zapadnim jastrebovima
Sad imamo rusku verziju te Bušove doktrine po kojoj će Rusija imati pravo da obuzda neke sulude ideje za koje je u Evropi data prećutna saglasnost, pošto je i u kabinetu američkog predsednika Džozefa Bajdena došlo do raskola, ali i na relaciji Bela kuća – Pentagon, dodaje Mlakar.
„Sada je Putin bacio rukavicu u lice Evropi i rekao: Probajte! Verovatno određene informacije ukazuju da je Bajden dao prećutnu saglasnost, međutim, problem je (portparol Bele kuće za nacionalnu bezbednost) Džon Kirbi koji se ne slaže sa tom idejom, kao i Pentagon.
Pentagon ima određene komunikacijske tokove sa Rusijom i baš mu ne odgovara ta varijanta, iako je Zelenski otišao u Vašington s namerom da se dozvoli upotreba britanskih krstarećih raketa za napad u dubinu ruske teritorije.
Njihov domet je 560 kilometara i ako do toga dođe to bi faktički bio udar na Moskvu. Jer ima pojedinih aspiracija, pre svega u Kijevu, da se Kremlj gađa britanskom krstarećom raketom i to bi naravno izazvalo odmazdu Rusije i nuklearni udar.“
Očigledno je i da, kako ističe Mlakar, neko u Evropi želi po svaku cenu da Ukrajina započne raketne napade u dubinu ruske teritorije i zato menjanje ruske nuklearne doktrine treba gledati kao upozorenje zapadnim ratnim jastrebovima.
Na sednici Saveta bezbednosti o nuklearnom obuzdavanju predsednik Rusije Vladimir Putin predložio je da se unese niz pojašnjenja po pitanju uslova primene nuklearnog oružja.
„Rusija zadržava pravo da upotrebi nuklearno oružje prilikom agresije na nju, između ostalog i ako neprijatelj bude koristio konvencionalno oružje –ako to bude predstavljalo pretnju vitalnim interesima države“, rekao je Putin.
(Sputnjik)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se