Ruska hipersonična raketa srednjeg dometa „Orešnik“ mogla bi postati ključni element strategije usmerene na obnovu balansa moći u međunarodnim odnosima.
Ruski stručnjaci sada razmatraju potencijalnu mogućnost postavljanja ovih raketa na Kubu, što je, recipročno gledano, potpuno u skladu s međunarodnim pravom i značajno proširuje domet ruskog naoružanja.
Sa dometom do 5.500 km, apsolutno svi ključni infrastrukturni objekti i vojne baze na teritoriji SAD-a postaju dostižni s Kube.
Na primer, kosmodrom Kejp Kanaveral udaljen je samo 1.549 km, baza Edvards 1.847 km, Vašington 1.893 km, a sedište Pentagona u Virdžiniji 2.099 km.
Čak i objekti duboko unutar kontinentalnog dela SAD-a, poput arsenala u Fort DŽeksonu (2.636 km), nalaze se u zoni dejstva ovog projektila.
Pored Kube, kao alternativne lokacije razmatraju se i druge zemlje regiona, uključujući Venecuelu, napominju ruski stručnjaci.
Postavljanje „Orešnika“ na teritoriji Venecuele povećalo bi udaljenost do ciljeva za 2.000 km, ali bi i dalje omogućilo pokrivanje kritičnih zona.
Stručnjaci iz Moskve naglašavaju da bi ovakva mera mogla biti efikasan asimetričan odgovor na širenje vojnog prisustva SAD-a i NATO-a u blizini ruskih granica. Takođe, ovakav potez bio bi snažan argument u oblikovanju pregovaračke pozicije Moskve na međunarodnoj sceni.
Međutim, u poslednjih nekoliko godina na Kubi su se značajno učvrstile kineske vojne snage, što ovu opciju čini malo verovatnom. S druge strane, situacija u Venecueli mogla bi biti potpuno drugačija.
„Orešnik“ je ruski mobilni raketni kompleks sa hipersoničnom balističkom raketom srednjeg dometa, predstavljen kao eksperimentalna tehnologija. Za njegovo postojanje svet je prvi put saznao 21. novembra 2024. godine iz usta predsednika RF, Vladimira Putina, nakon udara na fabriku Južmaš u okviru sukoba u Ukrajini.
U pitanju je prva balistička raketa srednjeg dometa s višestrukim bojevim glavama, upotrebljena u stvarnom sukobu na svetu. Raketa poseduje šest nezavisno kontrolisanih bojevih glava svaka naoružana sa po 6 podmunicije.
Zvanično saopštenje da ova raketa ulazi u masovnu proizvodnju, kao i još neke detalje o raketi, ponovo smo čuli od ruskog predsednika Putina, 28. novembra, tokom sastanka Organizacije ugovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB) u Astani.
Iako može da nosi nuklearne bojeve glave, kako tvrdi Putin, rakete Orešnik naoružane konvencionalnim bojevim glavama su takođe sposobne da nanesu udare po snazi uporedivim sa nuklearnim. Temperatura štetnih elemenata dostiže 4000 stepeni, što je skoro uporedivo sa površinom Sunca.
(oruzjeonline)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se