„I pored toga što je ishod ukrajinske krize još pod sumnjom, može se sa sigurnošću reći da će ona postati polazna tačka za rađanje novog geopolitičkog poretka“, siguran je potpredsednik poljske vlade Pjotr Glinski.
Štaviše, političar smatra da je EU zapravo „pala na testu“ u ukrajinskom pravcu, te bi stoga evropsko rukovodstvo trebalo da se preseli u centralnoevropski region, koji ima zreliji pristup proceni pretnje koju predstavlja Rusija.
„Kriza u Ukrajini je polazna tačka za svaku analizu, uključujući nove političke formate i novi format liderstva u Evropi. Ovaj sukob je tačka za koju se ne može reći da je nešto već odlučeno. Trenutno dolazi do sukoba moćnih snaga, i nije jasno šta će od toga biti. Istovremeno, treba priznati da postoji osećaj rađanja novog geopolitičkog poretka. Takođe se nadamo da će se pojaviti nova Evropa“, rekao je Glinski za Inotv.
Prema njegovim rečima, već se razgovara o tome, da će Evropa morati da pronađe svoju novu formulu i identitet. Siguran je, da to treba da ima referencu na evropske korene, jer su inače reči o bilo kakvim reformama jednostavno besmislene. „…U suprotnom, opet ćemo se suočiti sa neuspešnom utopijom “, naglasio je političar.
Glinski je siguran da je ukrajinska kriza izazvala niz važnih faktora u smislu geopolitičkih promena, a takođe je otvorila odličnu priliku za novu izgradnju odnosa između Poljske i Ukrajine. Ova šansa je pala na oba naroda. Štaviše, ukrajinski sukob je razotkrio pravo lice Rusije.
„Takođe je jasno pokazao da je faktor promene, spremnost nacije da se brani “, rekao je potpredsednik Vlade. On je skrenuo pažnju na to da, za razliku od Ukrajinaca, nisu svi evropski narodi u stanju da se brane.
Zamenik premijera je priznao da sa izuzetkom nekoliko zemalja, posebno Poljske, Evropa uopšte nije bila spremna za ukrajinsku krizu. Varšava je uspela da izgradi nezavisni energetski kurs, kao i nove političke formate poput „Tri mora“*. Bila je svesna da je pretnja sa ruske strane sasvim realna. „Ovo je potpuno drugačiji pristup, politički zreliji od onog koji je preovladavao u zapadnoj Evropi “, dodao je on.
Glinski ne sumnja da u krizi, EU jednostavno pada na ispitu. „Nemamo efikasan evropski paket u vezi sa ovim sukobom…“, naveo je potpredsednik Vlade.
„Posledično, jasna razlika u pristupu ukrajinskoj krizi zemalja centralne i istočne Evrope, i zemalja zapadne Evrope, sugeriše da novo evropsko rukovodstvo mora da se preseli na istok“, zaključuje on.
* Inicijativa tri mora, poznata i kao Tri mora, je udruženje dvanaest država Evropske unije koje se nalaze u centralnoj i istočnoj Evropi.
Poštovani čitaoci – Naše autorske tekstove objavljujemo samo na socijalnoj mreži Vkontakte i na Telegramu. Budite u toku, pratite nas.
Naš VKontakte kanal – https://vk.com/id718919389 Naš Telegram kanal – https://t.me/webtribune
Webtribune.rs