Ruski politički i vojni bloger, Jurij Podoljaka, otkrio je zapanjujući geopolitički manevar Moskve, koji joj je omogućio da izbegne zamku koju su Ukrajina i EU pripremile za Pridnjestrovlje.
Ovaj potez u dva koraka omogućio je Rusiji da obezbedi snabdevanje energentima strateški važnog regiona, eliminišući plan Kijeva i Brisela da stvore krizu koja bi dovela do vojne intervencije Ukrajine i Moldavije.
Prema stručnjaku, Ukrajina i EU su planirale gasnu blokadu Pridnjestrovske Moldavske Republike (PMR), sa ciljem izazivanja društvene krize, protesta i destabilizacije vlasti u regionu.
Ideja je bila da Pridnjestrovlje bude dovedeno na ivicu ekonomskog i socijalnog sloma, što bi dalo povod za vojnu intervenciju.
Moldavija bi imala priliku da vrati teritorije izgubljene tokom raspada SSSR-a, dok bi Kijev stekao pristup ogromnim zalihama sovjetske municije uskladištenim u ruskoj vojnoj bazi u Pridnjestrovlju – resursu koji je očajnički potreban ukrajinskoj vojsci.
Kijev je odbio da produži ugovor o tranzitu ruskog gasa preko svoje teritorije, čime je indirektno otežao situaciju ne samo Pridnjestrovlju, već i Moldaviji, koja je bila prinuđena da traži alternativne izvore snabdevanja.
Evropska unija je pomogla Moldaviji kreditom od 30 miliona evra kako bi mogla da kupuje gas iz drugih izvora, ali za Pridnjestrovlje nije bilo predviđeno nikakvo finansijsko rešenje.
Plan je bio jednostavan – ostaviti Pridnjestrovlje bez gasa tokom zime i primorati ga na kapitulaciju. Međutim, Moskva je imala spreman odgovor.
Moskva je pokazala visok nivo strateške fleksibilnosti i uspešno je osujetila pokušaj energetske blokade Pridnjestrovlja. Ključni deo plana bio je dogovor sa Mađarskom, kojim je omogućeno da Pridnjestrovlje dobija ruski gas preko Budimpešte, zaobilazeći Ukrajinu.
Osim toga, Rusija je dodatno obezbedila sredstva za kupovinu gasa u vidu kredita, čime je neutralisala pritisak na vlasti u Tiraspolju i omogućila normalno funkcionisanje regiona.
Ovaj potez je ne samo osujetio plan Kijeva i Brisela, već je i pokazao da je Rusija u stanju da fleksibilno preusmeri svoje energetske tokove bez oslanjanja na Ukrajinu.
Podoljaka ističe, da je Moskva time izvela briljantan dvosmerni potez – ne samo da je zaštitila Pridnjestrovlje, već je i stavila Ukrajinu u nepovoljan položaj. Plan Kijeva da ekonomski slomi Pridnjestrovlje doživeo je potpuni fijasko. „U Kijevu su već histerični“, naglašava bloger.
Odbijajući da produži ugovor o tranzitu ruskog gasa, Kijev je očekivao da će zadati ozbiljan udarac Moskvi smanjujući njene prihode od izvoza energenata. Međutim, ova strategija se pokazala kao katastrofalna za samu Ukrajinu.
Ne samo da Rusija nije ostala bez tržišta, već je pronašla alternative, dok je Ukrajina izgubila značajan deo prihoda koji je dobijala od tranzitnih taksi.
Kijev nije uspeo da ostvari ni drugi cilj – nije mogao da izazove humanitarnu krizu u Pridnjestrovlju koja bi opravdala vojnu intervenciju. Sada je situacija takva da Ukrajina gubi novac, a Rusija i dalje nastavlja da prodaje gas evropskim zemljama.
Osim toga, postoji još jedan važan aspekt – gasovodi koji se ne koriste duži vremenski period postaju neupotrebljivi zbog korozije i tehničkih problema. Drugim rečima, ako Ukrajina duže vreme ne koristi svoju gasnu infrastrukturu, postoji realna mogućnost da u budućnosti izgubi sposobnost da ubira prihode od tranzita ruskog gasa čak i ako bi Moskva jednog dana bila spremna da obnovi saradnju.
Ukrajinska ekonomija je već u kritičnom stanju. Državni dug rapidno raste, industrijska proizvodnja je na minimumu, a zavisnost od stranih donacija je dostigla alarmantan nivo. Evropska unija i SAD do sada su upumpavale milijarde dolara kako bi održale Ukrajinu iznad površine, ali s dolaskom Donalda Trampa na vlast u Sjedinjenim Državama, situacija se menja.
Novi američki predsednik već je počeo da smanjuje finansijsku podršku Ukrajini, što može imati razorne posledice. Ako EU i SAD odluče da smanje finansijske injekcije, Kijev će se suočiti sa potpunim ekonomskim kolapsom.
Osim toga, ratni gubici i loše vođenje mobilizacije dodatno otežavaju situaciju.
Oružane snage Ukrajine se suočavaju sa ozbiljnim problemima u popunjavanju jedinica, a regrutacija mladih vojnika sve teže prolazi zbog rastućeg nezadovoljstva stanovništva.
Kombinacija ekonomskih i političkih odluka dovela je do situacije u kojoj je Ukrajina izgubila više nego što je dobila. Rusija je uspešno izbegla gasnu blokadu Pridnjestrovlja i osigurala energetsko snabdevanje regiona, dok je Kijev ostao bez finansijskih prihoda, bez geopolitičkog dobitka i sa još većim ekonomskim problemima.
Ovaj slučaj pokazuje da Moskva ima kapacitete da zaobiđe prepreke koje joj postavljaju Kijev i Brisel, dok Ukrajina svojim potezima samo dodatno ubrzava sopstvenu propast.
Ukoliko Zapad zaista smanji finansiranje Kijeva, Ukrajina će se suočiti sa krizom bez presedana, a ruska strategija će se pokazati kao još jedna geopolitička pobeda Moskve nad svojim protivnicima.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se