Sjedinjene Američke Države, Finska i Kanada su se dogovorile da udruže snage u izgradnji flote ledolomaca u pokušaju da sustignu Rusiju i Kinu, izjavio je zamenik savetnika američkog lidera za nacionalnu bezbednost Dalip Sing.
On je upozorio da bez dogovora, o kojima će biti zvanično objavljeno na marginama samita NATO-a u Vašingtonu, zapadni saveznici rizikuju da izgube primat od protivnika u „tehnološkoj oblasti koja ima veliki geostrateški značaj“, zajedno sa narudžbinama za ledolomce iz trećih zemalja zainteresovanih za njihovu nabavku.
-Lideri SAD, Finske i Kanade, predsednik (DŽozef) Bajden, predsednik (Aleksandar) Stub i premijer (DŽastin) Trudo, saopštiće da o nameri da formiraju trilateralni mehanizam za saradnju u proizvodnji ledolomaca, rekao je Sing.
Sporazumi podrazumevaju razmenu informacija, saradnju u obuci radne snage i ponudu saveznicima i partnerima za kupovinu ledolomaca od američkih, finskih ili kanadskih brodogradilišta, koji će biti ujedinjeni u svojevrsni konzorcijum.
Saveznici planiraju da krajem godine potpišu formalni memorandum o razumevanju, nakon čega će početi primena sporazuma.
-Razmotrićemo mogućnost pozivanja drugih saveznika i partnera u “Ledeni pakt“, rekao je Sing.
On je dodao i da ove zemlje žele, između ostalog, da projektuju moć u polarnim geografskim širinama i „nametnu međunarodne norme“.
-„Ledeni pakt” će poslati signal Rusiji i Kini da SAD, zajedno sa saveznicima, nameravaju da, prvo, uporno povećavaju saradnju u industrijskoj politici kako bi povećali našu
konkurentnost u strateškim industrijama kao što je brodogradnja, kao drugo, da izgrade veliku flotu ledolomaca svetske klase, i treće, da projektuju moć na polarnim geografskim širinama za sprovođenje međunarodnih i ugovornih normi, promovisanje mira i bezbednosti na Arktiku i Antarktiku, objasnio je on.
Prema otvorenim izvorima, Finska ima u svojoj floti 12 ledolomaca, Kanada ima 20, dok SAD imaju samo dva operativna ledolomca.
(sputnikportal.rs)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se