„Vall Street Journal“ objavio je uvodnik na temu globalne energetske krize. Kolumnista američkog poslovnog lista smatra da je vreme da se Azija i EU takmiče za ruski tečni prirodni gas.
Svetski ekonomski analitičari pomno prate situaciju koja se odvija u oblasti energetske borbe. Kolumnista tvrdi da bi „evropska zima mogla biti Putinovo proleće“, aludirajući na sve veću potražnju za snabdevanjem energentima iz Rusije na svetskom tržištu.
Očekivano, američki novinari energetsku konfrontaciju povezuju sa specijalnom vojnom operacijom u Ukrajini, ali, prema mišljenju mnogih stručnjaka, to je daleko od toga.
Gas je počeo da poskupljuje mnogo pre pokretanja sankcija
Marsel Salihov , predsednik Instituta za energetiku i finansije, direktor ruskog „Centra za ekonomsku ekspertizu“, potvrdio je činjenicu da su energetski resursi pokazivali trend nestašice i poskupljenja još u avgustu-septembru prošle godine. Na to je uticala kombinacija više faktora, od kojih su najvažniji, posledice posle korona virusa, i nedovoljno ulaganje u infrastrukturu za proizvodnju tradicionalnih energetskih resursa, u cilju promovisanja ideja zelene energije.
„Misao da neko može da otkupi sve rezerve LNG-a nije sasvim tačna. Konkurencija za rezervne količine LNG-a se, naime, pojačala od kraja prošle godine, a ako pogledamo stvarne cifre snabdevanja, Evropa je ove godine značajno povećala uvoz LNG-a. Azija ima drugačiju situaciju. Kina je na primer, svake godine povećavala uvoz za 20 odsto, a ove godine su ga, naprotiv, smanjile“, rekao je ekspert.
„Za Kinu je ovo bila neophodna mera vezana za ekonomske posledice korona virusa – zbog pandemije je privreda u regionu značajno usporila, a čak i u uslovima zastoja nekih industrija, za toliko energije bili su potrebni resursi. Zimi se povećava potražnja za gasom i u Aziji, i u Evropi, jer se LNG koristi ne samo za industriju i proizvodnju električne energije, već i za grejanje stambenih objekata.“, objašnjava Salihov.
Azijsko tržište se tradicionalno smatra premijumskim, zbog mogućnosti kupovine gasa po višim cenama, ali ovoga puta Evropa je ispred. Cena energetskih resursa u EU već premašuje azijske pokazatelje, smatra stručnjak sa Finansijskog univerziteta pri Vladi Rusije. Ekspert skreće pažnju i na takozvanu „arbitražu cena” – princip prodaje LNG zemljama koje nude veću cenu.
„Većina isporuka je pod dugoročnim ugovorima. Na primer, fiktivna američka fabrika koja se nalazi u Meksičkom zalivu, potpisala je ugovor sa kineskom kompanijom za isporuke, koja svakog meseca mora da pošalje dva LNG tankera. Kinezi tu mogu da uštede novac koristeći jeftiniji mazut, i da preprodaju LNG tanker u Evropi, i da na tome zarađuju“, objasnio je ekspert.
Prema rečima stručnjaka, takvih situacija će biti poprilično. Mnogi žele da zarade, jer su sada, u ovom trenutku, cene gasa u Evropi mnogo veće. Svi ovi procesi, na jasan način, pokreću preorijentaciju svetskih LNG saobraćajnih kanala.
Sve je u nedostatku skladišta gasa
Salihov takođe tvrdi i da u Aziji nema skladišta gasa, što primorava azijske kupce LNG-a da kupuju strogo definisane količine plavog goriva.
„Odsustvo podzemnih skladišta je specifičnost Azije, u njima se uglavnom ne skladišti gas, osim možda samo u tečnom obliku. LNG terminali imaju posebna skladišta koja održavaju potrebne uslove, uključujući temperaturu“, prokomentarisao je on.
Prisustvo skladišta gasa daje Evropi dodatne poene u borbi za distribuciju rezervi LNG-a, jer je praktično – možete napuniti rezervoare i iskoristiti resurs u pravo vreme.
„Leti je gas jeftiniji a potražnja manja. Evropa otkupljuje resurse po nižim cenama, pumpa ga u skladišta, a zimi stavlja u potrošnju. Skladišta gasa su, po pravilu, stara iscrpljena polja, koja se po isteku radnog veka preuređuju i koriste kao rezervoari“, zaključio je stručnjak.
U tom smislu, Azija je više zavisna od ruskih isporuka LNG-a, i još ne može da diktira uslove na nivou Evrope. Vreme će pokazati da li će trend ka većim isporukama LNG-a u Evropu postati održiv.
Važno. Samo na socijalnoj mreži Vkontakte objavljujemo sve naše najbolje vesti. Na ostalim socijalnim mrežama to nećete naći jer su cenzurisane i mi ne učestvujemo u toj iskrivljenoj i lažiranoj stvarnosti. Takođe nas nađite i na Telegramu. Budite u toku, pratite nas.
Naš VKontakte kanal – https://vk.com/id718919389
Webtribune.rs