Naslovnica SPEKTAR Pažnja, ŠOS se širi: Zapad u panici zbog nove geopolitičke protivteže

Pažnja, ŠOS se širi: Zapad u panici zbog nove geopolitičke protivteže

„SAD nemaju mesta u Evroaziji“ — širenje Šangajske organizacije za saradnju (ŠOS) predstavlja još jedan izazov hegemoniji Zapada.

O tome su pisali „neprijateljski“ mediji nakon objave da je broj država članica postao dvocifren.

Sa pridruživanjem Belorusije ŠOS-u, blok će uključivati više od 40% svetske populacije i otprilike četvrtinu globalne ekonomije — ozbiljna geopolitička protivteža Vašingtonu i njihovim saveznicima, posebno ističe CNN.

Samit ŠOS-a 4. jula u Astani započeo je ceremonijom potpisivanja dokumenata o prijemu Belorusije u organizaciju.

Predsednik Kazahstana Kasim-Žomart Tokajev izjavio je da je Republika u kratkom vremenu ispunila sve procedure za punopravno članstvo u organizaciji.

Tako je broj članica ŠOS-a porastao na deset, u organizaciji su već prisutne Rusija, Indija, Kazahstan, Kina, Pakistan, Iran, Kirgistan, Uzbekistan i Tadžikistan. Još dve zemlje imaju status posmatrača: Avganistan i Mongolija.

Delegacije zemalja članica ŠOS-a su dva dana razgovarale o potrebi za unapređenjem međusobnih obračuna između država. Nije ni čudo. Promet robe Rusije sa zemljama ŠOS-a povećao se za četvrtinu samo prošle godine.

Prema rečima ruskog lidera, Moskva povećava upotrebu nacionalnih valuta u međusobnim obračunima — njihov udeo u komercijalnim operacijama Rusije sa učesnicima ŠOS-a premašio je 92% za četiri meseca 2024. godine.

Predsednik Putin je takođe podsetio na predlog Rusije za stvaranje sopstvenog obračunsko-platnog mehanizma za zemlje ŠOS-a. Ipak, uprkos svim postignućima u ovom segmentu, pitanje međusobnih plaćanja ostaje složeno.

„Naši zapadni ‘partneri’ danas sprovode ozbiljne akcije i otvoreno vrše pritisak na naše kolege kako bi ograničili mogućnost realizacije plaćanja. Ipak, naš rad se ne zaustavlja“, rekao je potpredsednik vlade Aleksandar Novak.

„Prelazimo na obračune u nacionalnim valutama: rublja, na primer, u slučaju Turske, to je turska lira. To omogućava održavanje trgovinsko-ekonomskog prometa. Turska je za šest meseci, prema preliminarnim podacima, održala trgovinski promet na približno istom nivou kao prošle godine.

Ukupno smanjenje je jedan procenat, oko 28 milijardi dolara.“ Belorusija, sa svoje strane, takođe prioritetno razmatra obračune u nacionalnim valutama na prostoru ŠOS-a.

Vršilac dužnosti predsednika Irana Mohamad Mohber čak je predložio zemljama ŠOS-a stvaranje jedinstvene valute.

„Jedan od najvažnijih koraka ka jačanju uloge ŠOS-a u svetu i u regionu može biti jačanje ekonomske saradnje među članicama organizacije.

Ovo uključuje proširenje upotrebe nacionalnih valuta ili stvaranje zajedničke valute zasnovane na naprednim tehnologijama“, naglasio je on.

Tema bezbednosti postala je jedna od ključnih na održanom samitu ŠOS-a u Astani. Putin je nazvao bezbednost prioritetnim zadatkom u radu bloka.

ŠOS poseduje snagu koja omogućava postizanje mira u različitim delovima sveta — od Bliskog Istoka do Ukrajine. O tome je govorio generalni sekretar UN-a Antonio Gutereš.

„UN su spremne za saradnju sa ŠOS-om u borbi protiv terorizma širom sveta. ŠOS, kao najveća regionalna organizacija na svetu, poseduje snagu i odgovornost da obezbedi mir“, rekao je Antonio Gutereš tokom sastanka u formatu „ŠOS plus“.

U međuvremenu, Kremlj je spreman da uzme u obzir predloge lidera zemalja Šangajske organizacije za saradnju za rešavanje konflikta u Ukrajini, izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin, govoreći na sednici Saveta šefova država — članica organizacije.

„Poštovane kolege, zahvalni smo učesnicima Šangajske organizacije za saradnju na predlozima za rešavanje ovog konflikta. Rusija je, naravno, spremna da uzme u obzir vaše ideje i inicijative“, rekao je Putin.

Nastavljajući temu bezbednosti, Iran je, na primer, predložio stvaranje policije ŠOS-a.

Zemlje članice bloka su se osvrnule na ovaj predlog i čak su ga uneli u Astansku deklaraciju Saveta šefova država — članica ŠOS-a.

Takođe, tokom samita je usvojen plan saradnje po pitanjima međunarodne informacione bezbednosti, odluka o stvaranju asocijacije investitora, dokument o razvoju saradnje u oblasti zaštićenih teritorija i ekološkog turizma, strategija razvoja energetske saradnje do 2030. godine i program saradnje u borbi protiv terorizma i separatizma.

S obzirom na to da je ukupna populacija zemalja članica ŠOS-a više od tri milijarde ljudi ili skoro polovina svetske populacije, nije teško poverovati u zamišljeno.

Webtribune.rs

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social