Naslovnica SPEKTAR Ovakav preokret i šok niko nije očekivao: Nemci postali apsolutni energetski gospodari...

Ovakav preokret i šok niko nije očekivao: Nemci postali apsolutni energetski gospodari Evrope – SAD u autu – Rusi i „Severni tok 2“ trijumfuju …

Bundestag usvojio zakon na osnovu kog preuzima puna ovlašćenja nad „Severnim tokom 2“

Iako usvajanje najnovijeg zakona u Bundestagu pokušava da se prikaže kao kompromis i prihvatanje direktive o gasu EU, nakon što se pažljivo proučio usvojeni dokument vidi se da su Nemci strogo pazili samo na formu, ali u sadržaju će „Severni tok 2“ nadzirati nemačka regulatorna agencija. 

[adsenseyu5]

Bundestag je usvojio predlog zakona koji omogućava da se projekat gasovoda „Severni tok 2“ izuzme iz zakonskih ograničenja Evropske unije propisanih direktivom o gasu.

Izmene postojećeg nemačkog zakonodavstva i zakonodavstva Evropske unije su usvojene u sredu, većinom glasova u Bundestagu.

Usvojeni predlog zakona, kako je navedeno u poruci nemačkog parlamenta, omogućava da se na gasne projekte na granici između Nemačke kao države članice EU i države koja nije članica EU primenjuje zakon domaćeg tržišta Nemačke, a ne direktiva o gasu EU koja je posebno dizajnirana da pogodi „Severni tok 2“, jer drugi dobavljači nisu u situaciji da bi se njihovi projekti našli pod udarom Brisela.

[adsenseyu1]

U dokumentu se napominje kako može biti izuzetka u pogledu zahteva za usklađenošću sa direktivom za gas EU za gasne projekte s rokom do 20 godina. Predlog zakona već je bio na glasanju 7. novembra, ali nije bilo dovoljno glasova za usvajanje dokumenta.

Očekuje se da će se odobreni amandmani primeniti na deo „Severnog toka 2“ koji je položen u teritorijalnim vodama Nemačke, koji uključuje poslednjih 12 nautičkih milja gasovoda.

[adsenseyu5]

Nemačko usvajanje predloga zakona kojim se reguliše izmena i dopuna EU direktive o gasu, pod koju spada „Severni tok 2“, otvara mogućnosti ne samo za ruski plan, već i za tranzit gasa kroz područje Ukrajine, rekao je za RIA Novosti zamenik čelnika Nacionalnog fonda za energetsku bezbednost Aleksej Grivač.

Stručnjak veruje kako to znači da je Nemačka odlučila da zadrži svoj suverenitet na području energetske bezbednosti.

“Za Severni tok 2, njegove deoničare i partnere, ovo je pozitivna odluka koja otvara mogućnosti za efikasno korišćenje kapaciteta nakon puštanja gasovoda u rad ”, rekao je Grivač.

[adsenseyu4]

“Po mom mišljenju, to bi takođe trebalo da umanji sposobnost snaga koje bi želele da poremete tranzit kroz Ukrajinu i tako diskredituju ruski gas na evropskom tržištu. Ako se pregovarački proces poremeti zbog njihovog pritiska na Kijev, to će dovesti samo do diskreditacije Ukrajine kao tranzitne zemlje, ali bez ozbiljne štete po energetsku bezbednost Evrope. Prema tome, to povećava verovatnoću postizanja sporazuma o tranzitu kroz Ukrajinu pre kraja ove godine”, dodao je ruski stručnjak.

Izmene i dopune direktive o gasu EU koje su stupile na snagu u maju, proširuju niz pravila Brisela na ofšor gasovode koji idu u EU iz trećih zemalja.

Ta pravila uključuju “razdvajanje” proizvodnje i transporta gasa, odnosno kompanija ne može da proizvodi gas i istovremeno poseduje gasovod u EU kroz koji isporučuje svoju „robu“.

[adsenseyu1]

Među zahtevima je i određivanje konkurentskih cena za crpljenje gasa i pristup gasovodu trećim stranama, što znači da bi Gazprom i partneri bili dužni da deo kapaciteta „Severnog toka 2“ ostave praznim, tako da se njime, ako se pojave, služe treći dobavljači.

Istovremeno, projekat „Severni tok 2“ je gasovod kapaciteta 55 milijardi kubnih metara gasa od ruske obale do Nemačke, sprovodi ga koncern „Severni tok 2 AG“, čiji je većinski deoničar Gazprom.

Iz kompanije veruju da „Severni tok 2“ treba da bude isključen iz ažurirane EU direktive o gasu, jer su ulaganja u njega izvršena mnogo pre izmena i dopuna zakona, a njegova izgradnja, posebno u nemačkom delu, bila je u naprednoj fazi za vreme usvajanja izmena i dopuna. Bilo je planirano da se gasovod završi do kraja 2019. godine, što će verovatno i biti urađeno.

[adsenseyu4]

Nacrt koji je Bundestag usvojio kaže da se pravila trećeg energetskog paketa privremeno, na razdoblje ne duže od 20 godina, ne primenjuju na „deo u Nemačkoj“ i na gasovode kojima je prva tačka priključenja na mrežu EU u Nemačkoj i na projekte izgrađene pre 23. maja 2019.

Formulacija u suštini odgovara sadržaju amandmana koji je usvojila EU. U preporuci odbora za ekonomiju i energetiku frakcija vladajućeg bloka CDU/CSU je objasnila da je predlog zakona u skladu sa direktivom EU, zbog čega je u Kijevu počelo slavlje, ali je Bundestag iz paketa izuzeo i „Severni tok“, već izgrađeni i funkcionalni gasovod. A za „Severni tok 2“ se zakonodavna pravila moraju primeniti tako da se„ razdvajanje“ može sprovesti na razmaku od 12 nautičkih milja. 

Istovremeno, frakcije Bundestaga su dodale da “postignuti kompromis između EU i Nemačke sugerirše da će federalna agencija regulisati relevantni deo Severnog toka 2“.

Evropska komisija je u početku insistirala da regulacija takvog mesta spada isključivo u njenu nadležnost.

Kijev je počeo da slavi, ali je onda pročitao ceo tekst amandmana

Ukrajinska vlada je pozdravila usvajanje nemačkog zakona koji reguliše primenu izmena i dopuna EU direktive o gasu, izjavio je ukrajinski premijer Aleksej Gončaruk.

[adsenseyu5]

“Vlada Ukrajine pozdravlja odluku Bundestaga u vezi direktive o gasu EU. Očekujemo da će i nezavisni energetski regulator Nemačke delovati u strogom skladu sa direktivom. Evropska komisija je takođe podržala ovaj stav”, napisala je Gončaruk na Facebooku.

Dakle, vlada Nemačke i Bundestag su stvorili amandman tako da on formalno ne odstupa od pravila EU, ali se njegove fusnote i aneksi ovlašćenja Evropske unije, bolje rečeno Evropske komisije, predaju u ruke nemačkoj državnoj regulatornoj agenciji.

Konkretno, to znači da će Nemačka biti ono što je i bila namera pri sklapanju ugovora o izgradnji drugog dela „Severnog toka“ , zemlja koja će biti središte za primanje ruskog gasa u EU. 

(logicno.com)

[adsenseyu5]
[adsenseyu6]