Naslovnica SPEKTAR Obaveštajni rat koji već uveliko bukti, poslednja je faza pred veliki rat

Obaveštajni rat koji već uveliko bukti, poslednja je faza pred veliki rat

Kinesko društvo za studije ljudskih prava prebrojalo je: od 248 oružanih sukoba u svetu od kraja Drugog svetskog rata do danas, Sjedinjene Američke Države inicirale su 201, odnosno, 81 odsto.

Ali Ameriku to ne sprečava da ustvrdi da su ugroženi ona i njeni interesi, i to sa svih strana, od svemira do sajber prostora. A glavni krivci su Kina i Rusija.

Posle izveštaja o globalnim trendovima do 2040. godine, američki obaveštajci proizveli su i objavili još jedan dokument koji ima ambiciozan cilj da predvidi budućnost, doduše, ovog puta s rokom koji je 20 puta kraći – izveštaj pod naslovom „Godišnja procena pretnji obaveštajne zajednice SAD“, kako je navedeno, „fokusira se na najdirektnije i najozbiljnije pretnje Sjedinjenim Državama tokom iduće godine“.

Epohalni geopolitički preokret

Uz dve regionalne sile – Iran i Severnu Koreju – izveštaj američkih obaveštajaca, predvidljivo, targetira Kinu i Rusiju kao dve glavne, i jedine globalne, pretnje Americi i američkim interesima.

Kina je opisana kao „sve izjednačeniji suparnik“, koji „sve izraženije suparništvo u američko-kineskim odnosima vidi kao deo epohalnog geopolitičkog preokreta“. Ejvril Hejns, direktorka Nacionalnih obaveštajnih službi SAD, napomenuće ovim povodom u saslušanju pred Kongresom i da je „Kina prioritet bez premca za obaveštajnu zajednicu“, dok će kongresmen Adam Šif, predsedavajući Komiteta za obaveštajne poslove Predstavničkog doma, primetiti i da je Kina „sila u usponu, i izazov koji je u usponu“.

Nasuprot tome, ocenio je Šif, „Rusija je umiruća sila. Ona predstavlja pretnju poput ranjene životinje koja je opasna zato što je ranjena i saterana u ćošak.“

Nema sumnje da ova Šifova ocena predstavlja tačno ono što želi da čuje rusofobni establišment američke Demokratske partije, čiji je i on sam integralni deo. Američke špijunske agencije u svom izveštaju, međutim, kako sumira „Njujork tajms“, „Moskvu i dalje smatraju najznačajnijom pretnjom“.

Pa u skladu s tim i procenjuju da će Rusija „u doglednoj budućnosti ostati najveći i najsposobniji rival Sjedinjenih Država u pogledu oružja za masovno uništenje“; „glavna pretnja u sajber prostoru“ i „ključni suparnik u svemiru“, te „jedna od najozbiljnijih obaveštajnih pretnji Sjedinjenim Državama, koja svoje obaveštajne službe koristi kako bi povećala svoj uticaj širom sveta“.

Sve u svemu, predviđa se, „Moskva će ove godine nastaviti da upotrebljava različite taktike kako bi potkopala uticaj SAD, razvila nove međunarodne norme i partnerstva, podelila zemlje Zapada i oslabila zapadna savezništva, i demonstrirala moć Rusije da oblikuje globalne odnose kao glavni igrač u novom multipolarnom međunarodnom poretku“.

Vojni budžet

Ovo pak uz dodatni problem na koji je ukazala direktorka obaveštajnih službi Ejvril Hejns: „Još jedna pretnja koju pratimo jesu nenormalni zdravstveni incidenti koji su pogodili naše osoblje.

Obaveštajna zajednica ovim incidentima pristupa veoma ozbiljno, i posvećena je istrazi izvora ovih incidenata.“ Reč je, kako je pojasnio „Njujork tajms“ ne bi li dolio ulje na vatru, „o seriji misterioznih epizoda u kojima su povređene diplomate i operativci CIA-e u inostranstvu. Neki bivši zvaničnici veruju da je Rusija iza ovih epizoda, koje oni nazivaju napadima.“

I kako, onda, iko može da se usprotivi predlogu administracije predsednika SAD Džozefa Bajdena da američki vojni budžet za iduću godinu bude 753 milijarde dolara, 13 milijardi više nego ove godine i najviše u istoriji…

Kakvu nam godinu najavljuju ovoliki američki vojni budžet i onakve procene pretnji njihovih obaveštajnih službi? Šta će s tim u vezi da urade Moskva i Peking? I na kakvu unutrašnju opasnost za SAD ukazuju njihove obaveštajne službe?

Politički dokument obaveštajnih službi

Ovo su pitanja o kojima su u „Novom Sputnjik poretku“ govorili vojni analitičar Ljuban Karan i politikolog Aleksandar Pavić.

„Iako su ga sačinile američke obaveštajne službe, ovaj izveštaj pre svega predstavlja politički dokument koji treba da pokaže kako je Amerika tobože ugrožena i napadnuta sa svih strana, iako upravo ona iskazuje ofanzivne namere širom sveta“, smatra Ljuban Karan.

Istovremeno, skreće pažnju Aleksandra Pavić, „obaveštajne agencije koje su sastavile ovaj obaveštajno-propagandni dokument mešaju se i u unutrašnju američku politiku, budući da su za sve vreme predsedničkog mandata Donalda Trampa bile u sukobu s njim. Ali sada su – s Džozefom Bajdenom u Beloj kući – svi oni ponovo jedna velika, srećna porodica. Tako da i ovaj dokument pre svega treba da posluži legitimizaciji imperijalne i ekspanzionističke spoljne politike SAD, koja pretnju vidi u svemu što ograničava njenu samovolju.“

Začarani krug pogrešnih procena

Upravo u političkoj i propagandnoj (zlo)upotrebi obaveštajnog aparata Ljuban Karan vidi ozbiljnu pretnju po stabilnost u čitavom svetu: „Iz loših obaveštajnih procena o ugroženosti sledi i pogrešna politika koja se na osnovu njih formuliše.

Težnja za konfrontacijom sa svim stvarnim i imaginarnim rivalima, iskazana u ovom dokumentu, predstavlja znak neprihvatanja činjenice da Amerika više nije jedina svetska sila, koja s toga i ne može sa svima ostalima da razgovara sa pozicija sile.

Reč je o opasnoj samoobmani, jer ove vrste procena moraju da budu surovo realne u odnosu na sopstvene slabosti, kako bi se one ispravile. Ovako, to samo vodi u dalje greške, pogrešne odluke i srljanje u propast.“

„I Rusi i Kinezi su u poslednjih nekoliko meseci jasno pokazali da više ne vide mogućnost dogovora s Amerikancima i da su izgubili sve iluzije u tom pogledu Amerikanaca, iako su dugo bili u uverenju da niko tamo nije lud da istovremeno zaoštrava konflikt i sa najvećom nuklearnom silom pored njihove, i sa najvećom ekonomijom uz njihovu. A to se upravo sada dešava, iako time Kinu i Rusiju guraju još dublje u zagrljaj jednu drugoj,“ komentariše Aleksandar Pavić.

Perspektiva eskalacije

I u samoj Americi mogu da se čuju upozorenja da dalje zaoštravanje odnosa situaciju može da učini naročito opasnom.

Jedno od takvih, ali bez vidljivog efekta, nedavno je izneo i Metju Rodženski, koga Bajden namerava da postavi na funkciju direktora za Rusiju u Savetu za nacionalnu bezbednost: „Bilateralni odnosi SAD i Rusije nalaze se u dubokoj i verovatno trajnoj krizi, po svojoj prilici najgoroj još od ranih 80-ih, ako ne i 60-ih godina… Najviše zabrinjava povratak na de fakto vojnu konfrontaciju, od Severne Evrope do Bliskog istoka, s veoma stvarnim rizikom od eskalacije do nenamerne ali katastrofične nuklearne razmene.“

„Mnogi upozoravaju da Americi preti da upadne u takozvanu Tukididovu zamku velike sile koja će izazvati rat zbog straha od sile koja je u usponu“, napominje Aleksandar Pavić, i ukazuje da je evidentna trajektorija daljeg sukobljavanja vodećih svetskih sila: „Nalazimo se u veoma opasnom razdoblju. A ovaj dokument američkih obaveštajnih službi koji akcenat stavlja na sukobljavanje umesto na saradnju, po matrici kakva je već viđana u prošlosti, možda će se pokazati kao preventivno pravdanje budućih događaja…“

„Obaveštajni rat već uveliko bukti. A faza u kojoj se trenutno nalazi – uzajamno proterivanje diplomata – po pravilu važi za njegovu poslednju fazu, koja prethodi otvorenoj eskalaciji. A to znači i da već ističe vreme za vreme za sastanak na najvišem nivou na kome će se postići nekakav dogovor o smirivanju tenzija pre nego što bude prekasno,“ zaključuje Ljuban Karan.

(sputnik)