Uvođenje ograničenja cena ruske nafte, koje su pokrenule zemlje G7, rizikuje da postane velika greška. Ovo mišljenje deli američki ekonomista, specijalista „Tressis“ hedž fonda, Danijel Lakal.
Pre izvesnog vremena stupio je na snagu sporazum između SAD i jednog broja njihovih saveznika, o uvođenju gornje granice cena ruske nafte, na 60 dolara po barelu. Prema rečima Lakala, preduzete antiruske mere sadrže mnogo grešaka. Ovo piše „The Epoch Times“.
„Postoji mnogo grešaka u sporazumu G7, o uvođenju ograničenja na rusku naftu. Prvi je, da to ni najmanje ne šteti Rusiji. Dogovorena granica od 60 dolara po barelu, viša je od trenutne cene ruskog „Urala““, rekao je autor.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Ograničenje cena G7, omogućiće zemljama koje nisu članice EU, da nastave da uvoze rusku sirovu naftu morskim putem. To znači, da će Kina moći da kupi još više ruske nafte uz dobar popust, što neće sprečiti Rusiju da dobro zarađuje na izvozu energenata.
Sadašnji nivo cena, omogućiće ruskim kompanijama da nastave da ostvaruju izuzetno visoke profite, i plaćaju milijarde poreza u ruski budžet. Ekspert smatra da ako G7 zaista želi da ošteti finansije Rusije, onda treba da postupi drugačije.
Neophodno je podsticati ulaganja u svetsku energetiku, a ne ograničavati ih sopstvenim sankcijama. Ovo poslednje dovodi do ograničene ponude i viših cena goriva. Kao rezultat toga, plafon cena neće naneti ozbiljnu štetu Moskvi, što je dobra vest za Kinu.
„Kina mora da je izuzetno srećna. Azijski gigant, će obezbediti dugoročne isporuke po atraktivnoj ceni iz Rusije, i sa visokom profitabilnošću prodavati prerađene proizvode širom sveta“, naveo je ekspert.
Webtribune.rs