Nova ruska nuklearna krstareća raketa ušla je u završnu fazu razvoja nakon izveštaja o uspešnim testiranjima. Zvaničnici kažu da će „Burevestnik“ imati „neograničen“ domet koja može da prevaziđe bilo koju poznatu odbranu.
Nuklearna jedinica za pogon rakete je uspešno testirana još u januaru, preneli su mediji. Ova „ključna“ faza testiranja „potvrdila“ je da reaktor omogućava da projektil putuje do „neograničenog dometa“.
Vojska nije zvanično potvrdila saopštenja, te nije jasno gde i kada su izvršena testiranja. Video snimci koje je objavio tim za razvoj rakete ranije su pokazali kako su inženjeri, obučeni u bele mantile, noseći zaštitne maske, pažljivo pregledali prototip na tajnoj lokaciji. Raketa se delimično videla na snimku.
Ambiciozan koncept oružja predstavio je predsednik Vladimir Putin tokom njegovog obraćanja Saveznoj skupštini prošle godine u martu. „Burevestnik“ 9M730, poznat kao „SSC-X-9 Skyfall“ po NATO klasifikaciji, dizajniran je kao nuklearna interkontinentalna krstareća raketa na nuklearni pogon sposobna da leti na „neograničenim rastojanjima“. Čak je sposobna da danima kruži oko zemaljske kugle, ako je potrebno.
Vojska kaže da će njena sposobnost da praktično pređe bilo koju udaljenost biti povezana sa jednako zapanjujućom „neograničenom sposobnošću manevrisanja“. To će učiniti raketu izuzetno teškom za presretanje dok prodire u odbranu neprijatelja.
Ako oružje postane potpuno operativno, Moskva će moći da lansira rakete „sa azijskog kopna, programira ih da pređu preko Pacifika, obiđu Južnu Ameriku i prodru u američki vazdušni prostor iz Meksičkog zaliva“, naveo je časopris „Popularna mehanika“ ranije ove nedelje.
Prošle sedmice je i list „Diplomat“ iz Vašingtona preneo da je projektil prošao „delimično uspešan“ test 29. januara na lokaciji u južnoj Rusiji. U izveštaju, koji je naveo izvore američke vlade, navedeno je da „do sada nijedna zemlja“ nije upotrebila nuklearnu krstareću raketu radi „inženjerskih izazova“ i bezbednosnih razloga.
Ako uspešno bude razvijen, „Burevestnik“ će zaista biti bez presedana, imajući u vidu njegove karakteristike i mogućnosti. U isto vreme, njegova svrha je donekle slična američkim krstarećim raketama „tomahavk“ dugog dometa, osim što je njihov maksimalni domet ograničen na 2.500 km.
Sličan ruski raketni projekat – „Posejdon“ dron-podmornica sa nuklearnim pogonom, proći će ovog leta testove na moru. Projekat je, kako se navodi, prošao uspešno testiranje nuklearnih jedinica. Raniji izveštaji sugerišu da će „Posejdon“, koji je opisan kao veliki torpedo sa nuklearnim kapacitetima moći da putuje brzinom do 200 km/h, te da zaroni na više od 1000 metara.
(Vostok,RT)