Naslovnica SPEKTAR Nova era u avijaciji: Američki F-47 menja pravila igre – Rusija i...

Nova era u avijaciji: Američki F-47 menja pravila igre – Rusija i Kina zabrinuti

Dok svet pomno prati trku velikih sila u razvoju avio-tehnologije nove generacije, iz SAD dolazi signal koji ne prolazi nezapaženo.

Američki medij 19FortyFive objavio je da korporacija Boeing, u saradnji s američkom vladom, razvija borbeni avion šeste generacije – F-47 – koji, prema rečima analitičara, može ozbiljno promeniti ravnotežu snaga u vazdušnom prostoru.

Posebno je oštar u oceni bio vojni komentator Kris Ozborn, koji je ukazao na specifične aerodinamičke osobine novog modela. Prema njegovim rečima, F-47 je zamišljen kao letelica bez vertikalnog repnog stabilizatora i bez klasične repne konfiguracije – koristi tzv. „besrepnu“ trijangl strukturu.

I tu leži cela poenta, kaže Ozborn – ova konfiguracija nije samo pitanje forme, već signalizira korak napred u nečemu što do juče nije bilo tehnički izvodljivo.

„Ova osobina govori o samoj suštini tehnološkog prodora koji F-47 predstavlja, jer su inženjeri možda pronašli način da unaprede nevidljivost letelice bez ugrožavanja njene upravljivosti“, ocenio je Ozborn, uz konstataciju da se radi o potencijalno ključnom pomaku u savremenoj avijaciji.

Nije prvi put da se ovakve informacije pojavljuju u javnosti, ali ovoga puta dolaze sa samog vrha. Još u martu ove godine, predsednik Sjedinjenih Država Donald Tramp lično je potvrdio postojanje projekta F-47 i saopštio da je zaključen ugovor s kompanijom Boeing za njegovu dalju izradu.

Prema njegovim rečima, eksperimentalni prototip je već u razvoju oko pet godina, što znači da je projekat daleko od faze koncepta i da su testiranja u punom jeku.

Iako detalji o samom avionu ostaju pod velom tajne, ono što se zna izaziva dovoljno pažnje – i zabrinutosti. Naime, ako se potvrdi da F-47 zaista kombinuje visoki stepen prikrivenosti s naprednom upravljivošću, to bi moglo predstavljati ozbiljnu prednost u budućim vazdušnim operacijama, gde milisekunde i nevidljivost odlučuju o ishodu.

S obzirom na to da se F-47 razvija upravo u trenutku kada više sila intenzivno ulaže u sopstvene avijacione programe, nije iznenađenje što su analitičari počeli da postavljaju pitanja – ne samo o tehničkoj sofisticiranosti ovog modela, već i o širem bezbednosnom i strateškom značaju.

Za sada, iz Rusije i Kine stižu oprezne reakcije. Nema zvaničnih komentara, ali nezvanične procene stručnjaka u Moskvi i Pekingu ukazuju na to da se razvoj ovakvih letelica pažljivo prati.

Mnogi u vojnim krugovima veruju da bi ovakav američki iskorak mogao naterati druge zemlje da ubrzaju sopstvene programe – što može dovesti do nove, tihe trke u naoružanju na nebu.

Ali, ima i onih koji upozoravaju na nešto drugo. Neki vojni stratezi postavljaju pitanje da li razvoj šeste generacije aviona zapravo označava kraj ere u kojoj su borbeni avioni mogli da funkcionišu bez potpune integracije sa sistemima veštačke inteligencije, satelitskog nadzora i mrežne koordinacije.

Drugim rečima, nije reč samo o jednom avionu – već o čitavoj doktrini buduće borbe, gde će podaci, senzorika i autonomija igrati glavnu ulogu.

Gde nas to vodi? U trenutku kada tehnološki razvoj postaje ključan faktor u svakoj geopolitičkoj jednačini, čini se da će odgovor na pitanje „ko ima najnapredniji avion“ biti manje važan od pitanja „ko ima najpametniji sistem“. F-47 bi mogao biti samo uvod u nešto daleko veće.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social