Ruski predsednik Vladimir Putin je Zapadu poslao svoju najmoćniju poruku u svom obraćanju Saveznoj skupštini 2. marta. Niko nema oružane sisteme poput Rusije, a njena vojna tehnologija daleko prevazilazi konkurenciju.
Oni su uradili ono što SAD, zemlja poznata po svom ogromnom i izuzetno rasipničkim odbrambenim budžetom, nisu uspele. Rusija je bolje pozicionirana za prodore koji su isplativiji.
Evo letimičnog pogleda na sisteme koji će promeniti savremeno ratovanje.
„RS-28 Sarmat“ je najmoćnija „MIRVed ICBM“ raketa, i gotovo je potpuno otporna na sisteme balističke raketne odbrane (BMD), zbog svoje neobično kratke faze uzdizanja.
Oružje je teško oko 200 tona prilikom poletanja. Može da pogodi svaku metu na rastojanju od 15.000 km i nosi 15 vozila, od koji svako ima prinos od 750 kt. Bojeve glave mogu da lansiraju mamce kako bi zbunili radare američke raketne odbrane.
Može stići do kontinentalnog dela SAD (CONUS) leteći preko južnog pola – prva kopnena strateška raketa koja će koristiti ovu dužu rutu, umesto da prođe preko severnog pola. Rusija će rasporediti ovo oružje 2019-2020. godine.
Teške ICBM rakete, koje se nalaze u srcu Rusije, na mestima kao što su Saratov ili Nižnji Tagil na primer, su van dometa bilo god američkog sistema raketne odbrane. Nijedno oružje ih ne može pogoditi pri fazi uzdizanja u njihovom letu.
Niko na svetu, osim Rusije, nema nuklearnu krstareću raketu koju pokreće svetlosni nuklerni reaktor. Njen domet je neograničen. Ovo je prvi put da je ovo oružje javno pomenuto. Nikakva najava o ovoj raketi se nikada nije pojavila u medijima.
Testirana je u tajnosti. Raketa je letela na niskoj visini nad Atlantikom, oko južnog vrha Južne Amerike, napravila okret, i odletela na sever preko Tihog okeana do CONUS-a. Može prići svojoj meti neprimećeno, i napasti je neočekivano iz bilo kog pravca.
[adsenseyu1]
Na primer, može udariti SAD sa Karipskog mora gde uopšte nema odbrambenih raketnih sistema. Ovo je strateško nuklearno oružje koje je prihvatljivo pod novim START-om. Kada postane operativna, svi američki BMD sistemi – kao što su Arleigh razarači klase Bure, zasnovani na sistemu Aegis, lokacije Aegis Ashore u Poljskoj i Rumuniji, i kopneni lanseri na Aljasci i u Kaliforniji – postaju beskorisni.
Svi ti napori na BMD-u će otići niz vodu. Samo zamislite koliko su SAD potrošile novca na nešto što neće služiti svrsi! Debi ove strateške krstareće rakete, koja uključuje nuklearni reaktor, biće priličan šok za Amerikance, uporediv sa onim kada je Sovjetski Savez lansirao „Sputnik“ 1957. godine.
Prvog marta je svet saznao za „Kinžal“– raketni sistem koji je operativno raspoređen 1. decembra 2017. godine u Južnoj vojnoj oblasti Rusije. Lansiran sa pat pozicije na velikoj visini, modifikovani presretač MiG-31 nosi „Kinžal“. Ima operativni domet od 2.000 km.
[adsenseyu4]
Još jedno čudesno oružje je „Avangard“ hipersonična raketa, koje može leteti brzinom od preko 20 Maha. Lansirano iz Rusije, može doći od Vašingtona za 15 minuta. Ne postoji način da se predvidi iz kog pravca ova raketa dolazi. Ona se kreće u oblaku plazme “poput meteorita“, i nemoguće je presresti.
Temperatura u letu je 1600-2000 stepeni Celzijusa. Ovo visoko pokretno oružje se testira i može se instalirati praktično na bilo koju ICBM raketu. Masovna proizvodnja, uz korišćenje kompozitnih materijala, je već počela. Nije važno da li SAD imaju sisteme vazdušne odbrane ili ne. Ovo oružje ih čini beskorisnim.
Detalji o mobilnim laserima su klasifikovani ali se kupola može rotirati za 360 stepeni, a sistem se može koristiti protiv vazdušnih i kopnenih meta.
Predsednik je potvrdio neizbežno raspoređivanje nuklearnog podvodnog bespilotnog vozila (UUV) pod nazivom „Status-62. Njegov operativni domet je do 10.000 km. UUV može putovati bbrzinom do 85 kilometara na sat (približno 56 čvorova) na dubini od 1 km.
Nijedan anti-podmornički ratni sistem ga ne može detektovati. Može da nosi bojevu glavu od 100 megatona koja može da pogodi američke obale Atlantika i Tihog okeana, stvarajući radioaktivni cunami.
Ovo je revolucija. Ovo oružje će promeniti savremeno ratovanje i ravnotežu moći. Novi američki pregled nuklearnog naoružanja koji je objavljen krajem januara, pomenuo je najmanje tri oružja koja će biti usmerena na Rusiju.
Tvrdilo se da je cilj nuklearna nadmoć. Prošao je jedan mesec i taj dokument već nije relevantan. Sada je Americi potrebna nova strategija, koja je dizajnirana za zemlju koja zaostaje, a ne da predvodi.
Važno je napomenuti da ovo oružje ne krši novi „START“ sporazum, niti bilo koji drugi međunarodni sporazum. Svi napori za postizanje jednostrane prednosti nad Rusijom nisu nigde odveli. Ako se ovo pitanje još malo ispita, lako je videti da je debi novog oružja podstaknut američkim povlačenjem iz ABM sporazuma 2001. godine. Tada je predsednik Putin upozorio da je to bila greška, ali niko nije slušao. Žanješ ono što poseješ.
Poruka je jasna. Uprkos svim tenzijama i razlikama koje dele velike sile, ovo je vreme za pregovore o kontroli oružja, a SAD imaju više koristi od uspešnog ishoda nego Rusija. Politika zadržavanja više nije održiva. Danas Moskva ima prednost i može zahtevati razumne uslove.
U svom obraćanju, ruski predsednik nas je podsetio da je najvažniji cilj da se poboljšaju životi ljudi postizanjem tehnoloških prodora u svim oblastima. Da bi to učinili, potreban je period smirenosti, tokom kog se spoljne pretnje drže na odstojanju.
To je ono za šta je ovo oružje namenjeno. To nije trka u naoružanju, već stvaranje odgovarajućeg okruženja za cvetanje visokotehnološke privrede.
Webtribune.rs