Svet se neće okončati sa “jednim metkom”, već će to biti dešavanje sa trostrukim udarom, kažu naučnici.
Kombinacija nedovoljnog snabdevanja hranom, rastućih nivoa mora i područja na planeti, koja su sve toplija za život, na kraju će dovesti do izumiranja skoro svih vrsta sisara, uključujući ljude.
Ali, uzrok toga možda nije ono što zamišljate, piše “Metro”.
Kontinenti će udarati jedan o drugi i napraviti jedan džinovski
Dok su klimatske promene veoma stvarna pretnja današnjoj populaciji, ovaj apokaliptičan scenario – koji je predvideo superkompjuter – biće uzrokovan udaranjem svih kontinenata jedan o drugi i oblikovanjem jedne džinovske kopnene mase.
Ovaj vreo, suv i uglavnom nenastanjen superkontinent na sreću je udaljen 250 miliona godina. Do tada će Sunce postati sjajnije i više će zagrevati Zemlju, dok će formiranje superkontinenta dovesti do češćih vulkanskih erupcija koje će osloboditi ogromne količine ugljen-dioksida.
Sve to zajedno će dovesti do temperature na Zemlji između 40-50 stepeni Celzijusa.
Neprijateljska okolina bez hrane i vode za sisare
– Novostvoreni superkontinent će efektivno stvoriti trostruki udar, koji se sastoji od efekta kontinentalnosti, toplijeg Sunca i više CO2 u atmosferi, povećavajući toplotu za veći deo planete – rekao je vođa studije dr Aleksandar Farnsvort sa Univerziteta Bristol.
Kontinentalnost je jedan od faktora koji utiče na klimu, u zavisnosti od toga koliko su područja udaljena od mora.
– Rezultat je uglavnom neprijateljska okolina bez izvora hrane i vode za sisare. LJudi, zajedno sa mnogim drugim vrstama, izumreće zbog svoje nesposobnosti da otklone ovu toplotu znojem, koji hladi njihova tela – rekao je Farnsvort.
Biće nastanjivo svega 8-16% zemlje
Međunarodni tim naučnika primenio je klimatske modele, simulirajući trendove temperature, vetra, kiše i vlage za novi superkontinent.Da bi procenio budući nivo CO2 tim je koristio modele kretanja tektonskih ploča, okeanske hemije i biologije da mapira unos i oslobađanje gasa.
Jednom kad se oformi superkontinent zvan Pangea Ultima, model predviđa da će svega između 8-16 odsto zemlje biti nastanjivo za sisare. Ipak, koautor studije dr Junis Lo kaže da je važno fokusirati se na sadašnjost umesto na brige za budući scenario.
– Dok predviđamo nenastanjivu planetu za 250 miliona godina, danas već trpimo ekstremne vrućine koje su štetne po ljudsko zdravlje. Zato je ključno dosegnuti nulte emisije (štetnih gasova koji stvaraju efekat staklene bašte) što je pre moguće – rekao je on.
Temperature od 40-70 stepeni
Farnsvort je ukazao da su izgledi za daleku budućnost “veoma sumorni” i da bi nivoi ugljen-dikosida mogli da se udvostruče u odnosu na trenutne.
– S obzirom da se takođe predviđa da će Sunce emitovati oko 2,5 odsto više radijacije, a da će superkontinent biti primarno lociran u toplim, važnim tropima, većina planete mogla bi da se suoči sa temperaturama između 40-70 stepeni Celzijusa – rekao je on.
Farnsvort je ukazao da ova studija takođe naglašava da svet unutar takozvane “nastanjive zone” Sunčevog sistema možda nije najgostoljubiviji za ljude, u zavisnosti od toga da li su kontinenti raštrkani kao danas ili je sve na jednom velikom superkontinentu.
Istraživači kažu da, iako će Zemlja i dalje biti u “nastanjivoj zoni” za 250 miliona godina, povećani nivoi ugljen-dioksida će napraviti svet nenastanjivim.
Studija je objavljena u žurnalu “Priroda geonauke”.
(Mediji)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se