Ruske Vazdušno-kosmičke snage izvele su koordinisani masovni raketni napad na ključne ciljeve širom Ukrajine, fokusirajući se na energetsku infrastrukturu uoči zime.
Napad je obuhvatio različite regione, uključujući severnu, centralnu, zapadnu i južnu Ukrajinu, dok je dodatno korišćena kombinacija raketnih sistema i dronova, što je izazvalo zabrinutost da je reč o uvodu u još šire operacije.
Detalji napada
Priprema za napad započela je poletanjem ruskih strateških bombardera Tu-95M i Tu-160 iz baza u Murmanskoj i Saratovskoj oblasti, koji su sa Kaspijskog jezera lansirali krstareće rakete H-101 i H-555.
Istovremeno, iz Crnog mora lansirane su rakete Kalibr, dok su MiG-31K avioni ispalili hipersonične rakete Kinžal iz jugoistočne Rusije. Napadu su prethodili dronovi-kamikaze Geranj-2, koji su zbunjivali ukrajinsku protivvazdušnu odbranu (PVO).
Ciljevi napada
Na meti su se našli:
Energetski objekti poput hidroelektrane Kremenčug, termoelektrana Krivoj Rog i Burštin, trafostanice u Mukačevu i podzemna skladišta gasa u zapadnoj Ukrajini.
Vojni aerodromi, uključujući Starokonstantinov, gde se nalaze zapadni borbeni avioni F-16 i nosači raketa Storm Shadow, kao i aerodrom Mirogord u Poltavskoj oblasti.
Odesa, gde su napadnuta skladišta municije i mornaričke opreme, uključujući brze čamce CB-90.
Zaporožje, gde je pogođena glavna pozadinska baza i železnička infrastruktura.
Kijev, gde su rakete gađale PVO sisteme Patriot PAC-3 i IRIS-T, koji su intenzivno korišćeni u prethodnim danima.
Ukrajinska PVO je, osim raketnih sistema, angažovala i lovce F-16 za presretanje. Prema ruskim procenama, lansirano je između 200 i 220 raketa, dok ukrajinske vlasti govore o 190 raketa i 90 dronova. Ukrajinci tvrde da su oborili nekoliko raketa, uključujući četiri rakete H-22.
Posebne karakteristike napada
Operacija je uključila dugometražne bombardere Tu-22M3 sa raketama H-22 i H-32, što je prvi put nakon dužeg vremena. Ciljevi su, osim energetske infrastrukture, uključivali vojne proizvodne kapacitete u Dnjepropetrovsku i železničke čvorove u Pavlogradu.
Reakcija i zabrinutost u Ukrajini
Ukrajinske vlasti izražavaju strah da ovaj napad predstavlja pripremu za masovni simulirani raketni napad s ciljem eliminacije energetske infrastrukture pre zime.
Takav scenario mogao bi izazvati restrikcije struje i preusmeriti finansijska sredstva Ukrajine na hitan uvoz energije i popravke umesto na vojnu opremu.
Ova situacija dodatno naglašava ozbiljnost trenutnog sukoba i izazove s kojima se Ukrajina suočava u obezbeđivanju osnovne infrastrukture tokom predstojećeg hladnog perioda.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se