Naslovnica U FOKUSU Najavljena povišica za penzionere: Predlog Vlade ne zadovoljava udruženja

Najavljena povišica za penzionere: Predlog Vlade ne zadovoljava udruženja

Najava povećanja penzija izazvala je oprečne reakcije među najstarijim sugrađanima. Dok predsednik Srbije Aleksandar Vučić govori o „velikom povećanju“ od osam ili devet odsto, penzionerska udruženja smatraju da je to nedovoljno da popravi postojeće materijalno stanje.

Prosečna penzija od 426 evra, prema rečima predsednika, mogla bi da poraste za dodatnih 40 evra i dostigne oko 465 evra. Ipak, tri penzionerska udruženja smatraju da tempo i obim tog rasta nisu dovoljni.

Udruženje sindikata penzionera Srbije, Savez penzionera Srbije i Udruženje penzionera Srbije „Nezavisnost“ uputili su dopis premijeru Đuri Macutu sa zahtevom za hitan sastanak.

Oni predlažu vanredno povećanje od 10 odsto već od 1. oktobra, kao i godišnji rast penzija od 15 do 18 odsto u naredne dve godine. Cilj je da do 2027. godine prosečna penzija dostigne najmanje 55 odsto prosečne zarade.

Predsednik Sindikata penzionera „Nezavisnost“ Miloš Grabundžija navodi za RT Balkan da bi ovakav tempo omogućio ukupan godišnji rast penzija od 13,4 odsto, uključujući već ostvareno povećanje od 10,9 odsto. On ukazuje da je preko milion penzionera na rubu socijalne održivosti, uz drastično osiromašenje zbog rasta cena hrane, energije, stanovanja i lekova.

Kako piše Zlatica Radović za RT, Grabundžija naglašava da sadašnja metodologija obračuna ne prati stvarne troškove života. Umesto nekadašnjeg sistema usklađivanja u aprilu i oktobru, sada se čeka čitava godina i koristi inflacija iz prethodnog perioda.

Po njegovim rečima, penzije trenutno iznose oko 45 odsto prosečne plate, dok čak i MMF i Svetska banka preporučuju da taj procenat bude oko 60.

Prema podacima PIO Fonda, penziju u Srbiji prima 1.658.757 građana, a skoro 60 odsto njih ima primanja manja od prosečne penzije, koja sada iznosi 50.684 dinara. Ako se najavljeno povećanje ostvari, prosečna penzija bi porasla na između 54.740 i 55.250 dinara.

Najniža redovna penzija iznosi 27.711 dinara, dok poljoprivredne penzije dostižu 21.786 dinara i prima ih oko 14,4 odsto penzionera. Najveća penzija u maju bila je 255.231 dinar, a nju prima samo 80 korisnika. Više od prosečne aprilske plate od 109.000 dinara prima 5,5 odsto najstarijih građana.

Po kategorijama, prosečna penzija za zaposlene iznosi 53.586 dinara, za poljoprivrednike 21.969, a za samostalne delatnosti 46.877 dinara.

Međutim, dalji rast zavisi i od fiskalnih ograničenja. Aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom obavezuje Srbiju da ukupni rashodi za plate i penzije ne pređu 10 odsto BDP-a, što postavlja okvir u kojem Vlada mora da balansira između zahteva penzionera i međunarodnih obaveza.