Moskva, izgleda, priprema novo poglavlje na terenu – veliko pomeranje trupa prema ključnim tačkama duž linije fronta u Ukrajini izazvalo je novu seriju upozorenja iz Kijeva i uznemirenost među zapadnim saveznicima.
[the_ad id=“160134″]
Prema pisanju britanskog lista Financial Times, koji se poziva na ukrajinske obaveštajne izvore, pokreti trupa i intenzitet dejstava ukazuju na moguću veliku operaciju u narednim nedeljama.
Ono što ovu informaciju čini još značajnijom jeste njen tajming. Kijev je upravo pokrenuo inicijativu za 30-dnevni prekid vatre – bez ikakvih preduslova – dok bi pregovori, kako se najavljuje, mogli da započnu već ove sedmice u Turskoj. No, dok se diplomatski signali šalju na sve strane, teren priča sasvim drugačiju priču.
Prema navodima platforme The Kyiv Independent, samo tokom jednog dana – u utorak, 14. maja – zabeleženo je čak 163 oružana sukoba na različitim delovima fronta.
[the_ad id=“160690″]
Istog dana, poznata analitička grupa za praćenje situacije na terenu Deep State objavila je da su ruske snage ostvarile napredak kod Torecka i u zoni blizu Pokrovska, oba grada u Donjeckoj oblasti. Ove pozicije su strateške – ko ih drži, kontroliše čitave pravce kretanja.
Kijevske vlasti, uznemirene tempom razvoja situacije, govore o početku tzv. prolećne ofanzive. Glavnokomandujući Oružanih snaga Ukrajine izjavio je još prošlog meseca da se već može govoriti o početku nove kampanje – samo što se ona ne vodi udarcima iznenađenja, već postepenim, ali konstantnim pritiskom na nekoliko vektora istovremeno.
U ovom trenutku sve oči su uprte u Istanbul. Tamo bi, prema najavama, trebalo da se održi prvi direktan kontakt između ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog i ruskog predsednika Vladimira Putina još od 2019. godine. Samo što iz Kremlja – bar za sada – nema potvrde da će Putin lično prisustvovati.
[the_ad id=“160691″]
Umesto njega, kako prenosi Washington Post, rusku delegaciju predvodiće šef diplomatije Sergej Lavrov i Putinov spoljnopolitički pomoćnik Jurij Ušakov. To može značiti mnogo – ili ništa – u zavisnosti od interpretacije.
Sa druge strane, američki predsednik Donald Tramp – koji je u više navrata ponavljao da mu je cilj da lično okonča sukob – poslao je jak tim: državni sekretar Mark Rubijo, kao i specijalni izaslanici Stiv Vitkof i Kit Kelog već su na terenu.
Andrej Jermak, šef kabineta ukrajinskog predsednika, u utorak je poručio da bi Putinovo nepojavljivanje u Turskoj bio jasan signal: “To će biti poslednji znak da Rusija ne želi da prekine sukob i da nije spremna za bilo kakve pregovore.” Zvuči kao ultimatum, ali i kao pokušaj da se odgovornost za neuspeh svali na drugu stranu.
[the_ad id=“251732″]
U međuvremenu, intenzitet vojnih aktivnosti ne opada – naprotiv. BBC i drugi međunarodni mediji potvrđuju da je broj trupa, kao i tempo napada, znatno porastao.
Ukrajinske vlasti, posmatrajući širi obrazac, tvrde da je reč o pripremama za sveobuhvatnu operaciju čiji je cilj osvajanje što veće teritorije pre zvaničnog početka pregovora. Analitičari vide u tome klasičnu pripremu pozicije za sto – što više kontrolišeš na mapi, jača ti je ruka za dogovor.
Ako se dogovor uopšte desi.
[the_ad id=“251734″]
Uprkos diplomatskim signalima, tok događaja na terenu ne deluje kao priprema za deeskalaciju. Mnogi se zato pitaju – da li se svet nalazi na ivici velikog obrta, ili samo još jednog kruga iscrpljujućih borbi koje prethode još iscrpljujućim pregovorima?
Jer sve i da se sastanak održi, sve i da delegacije sednu za sto, prava pitanja tek tada dolaze. A do tada – teren piše svoju verziju istorije.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
[the_ad id=“251719″]
[the_ad id=“156431″]
[the_ad id=“156562″]