Naslovnica SPEKTAR MOĆ DOLARA PADA I U EVROPI: EU energente i sirovine počinje da...

MOĆ DOLARA PADA I U EVROPI: EU energente i sirovine počinje da plaća samo u evrima

evro

Pet godina nakon što je Peking pokrenuo proces dedolarizacije sveta, ovom trendu želi da se pridruži i Evropska unija. Naime, Brisel je osnovao posebnu radnu grupu  za borbu protiv monopola dolara u trgovini sirovinama i energetskim resursima, prenosi Die Presse.

Evropljani žele da evru osiguraju status svetske valute i da nastave da uvoz plaćaju samo u svom novcu. Ovo je još jedan korak prema jačanju ekonomske nezavisnosti evrozone, objašnjava austrijsko izdanje.

Niko ne uvozi naftu u tolikim količinama kao Evropa, piše Die Presse. Ali, većina transakcija za kupovinu crnog zlata se i dalje obavlja u dolarima. Evropska komisija to želi da promeni, što je delom i reakcija na sankcije Vašingtona protiv Irana. U Evropskoj uniji su ogorčeni činjenicom da su Amerikanci ponovo “koristili dominantni položaj dolara kao oružje“. Osim toga, Evropljani žele da učvrste status evra kao svetske valute.

Za to je stvorena posebna radna grupa koja će se boriti protiv monopola američke valute u području trgovine sirovinama i energetskim resursima. Uz ostale, u grupi su i predstavnici austrijskog naftnog koncerna OMV i italijanske naftne i gasne kompanije Eni. Stvaranje te strukture je još jedan korak  Evrope da se reši dolara. Rusija i Kina su već podržale inicijativu.

Radna grupa se u četvrtak sastala u Briselu. Službeni podaci o kojima se raspravljalo su tajni. Ali dan pre sastanka je belgijski istraživački centar Bruegel “sasvim slučajno” objavio materijal u kom je predložio korišćenje evra za račune na tržištu nafte.

“Trgovanje energijom u evrima će ojačati ekonomsku nezavisnost Evrope”, kaže tekst. Pitanje koje će valute dominirati na naftnom tržištu izrazito je političko.

[adsenseyu5]

“Budući da su za kupovinu nafte potrebni dolari, američka valuta je u stalnoj potražnji”, objašnjava Die Presse.

Ali sa ekonomske tačke gledišta, za Evropu nikada nije imalo smisla da plaća uvoz u američkom novcu. To je više bio ustupak.

Sada, kada je Donald Tramp raskinuo nuklearni sporazum sa Iranom, petrodolarskom konsenzusu se bliži kraj. Ipak, ne moraju svi u evrozoni definitivno da podrže inicijativu Brisela. U Evropskoj centralnoj banci mnogi smatraju da tržište ne bi smelo da ima prepreke na putu i da se mora odrediti “naftna valuta” koja je sama po sebi najpovoljnija.

(logicno.com)

[adsenseyu5]