Jedan od velikih izazova sa kojima se suočavaju transatlantski partneri je promena snaga u svetu zbog „ponekad vrlo agresivnog ponašanja Rusije“, izjavila je nemačka kancelarka Angela Merkel.
„Samo zajedno sa Sjedinjenim Američkim Državama možemo efikasno da učestvujemo u globalizaciji, mnogo smo jači ako delimo zajedničke stavove.
Jedinstveni smo u tome da ne nedostaje velikih izazova, mogu da navedem pandemiju, ali i veliki zadatak zaštite klime, kao i promenu rasporeda snaga usled ekonomskog i političkog jačanja Kine i ponekad vrlo agresivnog ponašanja Rusije“, rekla je Merkelova, govoreći na Kongresu „Za transatlantsko partnerstvo orijentisano na budućnost“, koji je organizovao nemački konzervativni savez CDU/CSU.
Zapadne države u poslednje vreme izražavaju zabrinutost zbog navodnog intenziviranja „agresivnih dejstava“ Rusije u Ukrajini. Vašington je izjavio da postoji eskalacija „ruske agresije“ i premeštanje ruskih trupa na Krimu i na istočnoj granici Ukrajine.
Portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov ranije je izjavio da Rusija premešta trupe unutar svoje teritorije i po svom nahođenju. Prema njegovim rečima, to nikoga ne ugrožava i ne treba nikoga da brine.
Produženje Sporazuma o strateškom naoružanju – važan signal
Merkelova je takođe istakla da je produženje Sporazuma o merama za dalje smanjenje i ograničenje strateškog ofanzivnog naoružanja (START, ili START-3) između Rusije i Sjedinjenih Američkih Država predstavlja važan signal koji bi trebalo da olakša nove korake u razoružanju.
„Produženje Sporazuma START 3 bio je važan signal i nadamo se da će on pružiti prostor za dalje korake po pitanjima razoružanja i kontrole naoružanja“, precizila je Merkelova.
Rusija i Sjedinjene Američke Države potpisale su START 2010. godine. Rusko Ministarstvo spoljnih poslova razmenilo je 3. februara ove godine sa ambasadom SAD note o završetku unutrašnjih procedura neophodnih za stupanje na snagu dogovora o produženju Sporazuma START.
Ministarstvo je naglasilo da je produženjem ovog sporazuma obezbeđeno očuvanje i dalje funkcionisanje ključnog mehanizma za održavanje strateške stabilnosti, na strogo paritetnoj osnovi koja ograničava nuklearne raketne arsenale strana.