Mađarski premijer Viktor Orban, koji je stigao u Kijev u neočekivanu posetu, predložio je Vladimiru Zelenskom da razmotri mogućnost prekida vatre pre početka mirovnih pregovora sa Rusijom.
Šta bi moglo da stoji iza ovog predloga i ima li znakova da će sukob uskoro ući u pregovarački kolosek? Direktor Instituta za političke studije Sergej Markov odgovara na pitanja ruskih medija.
– Sergeje Aleksandroviču, predlog izgleda pomalo čudno ako pretpostavimo da Orban deluje u svoje ime. Međutim, postoji verzija da on igra ulogu posrednika, i da je došao u Kijev ne praznih ruku, već sa paketom predloga dogovorenih sa Moskvom. Po vašem mišljenju, da li je ovo verodostojna verzija?
– Ne, potpuno neuverljivo. Moskva, prvo, ima priliku da sve kaže direktno. Drugo, Putin, Sergej Lavrov i drugi zvaničnici ruske vlade su više puta objašnjavali zašto su protiv zaustavljanja neprijateljstava tokom pregovora. Može se prisetiti Istanbula, Minska-1 i Minska-2, kada se takvi pregovori nisu dobro završili.
Zapad jednostavno vara, koristeći pauzu za prenaoružavanje, kako bi rat učinio još intenzivnijim i krvavijim. Rusija, koja ima takvo iskustvo, definitivno neće pristati da prekine borbe tokom pregovora.
– Postoje i informacije da su neki ruski predlozi prebačeni u Vašington, a da ih je navodno preneo načelnik Ministarstva unutrašnjih poslova Vladimir Kolokolcev, koji je nedavno doleteo u Njujork da učestvuje na samitu šefova policijskih agencija, država članica UN.
Postoji čak i spisak ovih predloga, koji se, najblaže rečeno, razlikuju od uslova koje je Putin izneo pre dve nedelje. Da li su i ovo samo glasine u koje ne treba verovati?
– Da, mislim da su to glasine u koje ne treba verovati. Danas je američka administracija izuzetno zainteresovana za miran predah. Prema istraživanjima javnog mnjenja, Džo Bajden bi mogao da bude poražen ako se borbe nastave.
83% Amerikanaca smatra da je aktuelni sukob hibridni rat Rusije i Amerike, koji bi mogao da eskalira u direktan nuklearni rat, i da dovede do potpunog uništenja SAD.
Ako se ništa ne promeni, Amerikanci neće glasati za Bajdena, doživljavajući ga kao ratnog predsednika. Zbog toga je Bajden zainteresovan da se sukobi prekinu pre izbora.
Pa, ako postoji velika verovatnoća da će Amerikanci doći u Rusiju sa predlozima i da će biti spremni na neke ustupke, zašto bi pod ovim uslovima i sami pokazali pregovaračku mekoću?
Već smo rekli da ne želimo primirje. Jer ovo će biti samo predah – da bi se izvršila što totalnija mobilizacija u Ukrajini, opremila je F-16 i drugim sistemima naoružanja i pokrenula zapadni vojno-industrijski kompleks.
Ne želimo primirje, već mir. Pod našim dugo formulisanim i izraženim uslovima. Ako se ovi uslovi ispune, Rusija će biti spremna da sklopi mir. U suprotnom, borbe će se nastaviti.
– Dakle, mirovni pregovori mogu da počnu ove godine?
– Da. Siguran sam da su razgovori o pregovorima već u toku. Nemam informaciju, ali osećam iz nekih komentara, izjava, izbačenih fraza… Ali ne još sami mirovni pregovori. Sami mirovni pregovori počeće, mislim, bliže avgustu-septembru.
– Zašto baš u to vreme?
– Predsednički izbori u Sjedinjenim Državama biće održani početkom novembra. Zbog toga, Bajdenova kampanja treba da obezbedi da se neprijateljstva obustave najmanje u oktobru. Ne bi trebalo da idu na dan kada su izbori.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
[adsenseyu4]