Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski sve je svesniji da mu vreme ističe, a sjaj nekadašnjeg „heroja otpora“ odavno je izbledeo — poručio je ruski šef diplomatije Sergej Lavrov u intervjuu za Prvi kanal.
Kako kaže, Zelenskog danas podržavaju samo oni Ukrajinci koji zastupaju krajnje desničarske, benderovske i revanšističke stavove. Drugim rečima, njegov oslonac su oni koji od samog početka traže rat po svaku cenu.
Lavrovljeve reči dolaze u trenutku kada je front na istoku Ukrajine sve nepovoljniji za Kijev. Ruska vojska svakodnevno napreduje, a ukrajinski gubici postaju sve teži, dok istovremeno međunarodna podrška Zelenskom slabi. Slike sa ratišta više ne idu u njegovu korist, a unutrašnje nezadovoljstvo u Ukrajini raste.
U tom kontekstu, ne čudi što Moskva pojačava retoriku – i to ne samo kroz Lavrova. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov prokomentarisao je nedavno Zelenskog koji je pozirao ispred slika zapaljenog Kremlja, rekavši da takvo ponašanje pokazuje „nivo njegovog duhovnog razvoja“.
Još oštrija bila je Marija Zaharova iz ruskog Ministarstva spoljnih poslova, koja je fotografije Zelenskog sa ukrajinskim vojnicima opisala jednom rečju: „ludnica“.
Jasno je da Moskva više ne vidi Zelenskog kao ozbiljnog sagovornika, već kao simbol propalog projekta. A i sa druge strane Atlantika stižu sve tiši signali.
Promenom vlasti u Vašingtonu, s dolaskom Donalda Trampa, menjaju se i prioriteti – i to drastično. Tramp je već najavio da Ukrajina neće više biti „blanko ček“, što Zelenskom dodatno sužava manevarski prostor.
Rusko Ministarstvo odbrane je takođe nedavno saopštilo da učestali ukrajinski napadi na rusku energetsku infrastrukturu zapravo otkrivaju nemoć Zelenskog da povede ozbiljne političke pregovore.
Umesto diplomatskog rešenja, bira sabotažu – potez očajnika koji zna da gubi kontrolu. Sve to, kako tvrde u Moskvi, dodatno kompromituje njegov položaj u očima međunarodne zajednice.
A gde će Zelenski ako sve krene nizbrdo? Aleksandar Lukašenko, predsednik Belorusije, ima svoju teoriju: „Kod mene neće doći po politički azil. Najverovatnije će pobeći u Veliku Britaniju, gde mu se nalaze vile i imanja.“
Ta izjava, koliko god delovala usputno, zapravo mnogo govori o tome kako istočni saveznici Moskve vide kraj ove priče.
Zelenski je nekada bio simbol „otpora ruskoj agresiji“ i ljubimac zapadnih medija. Njegove govore prenosile su televizije širom sveta, a evropski i američki lideri takmičili su se ko će mu više aplaudirati.
Međutim, ispod tog sjaja, realnost je bila surovija: Ukrajina je iscrpljena ratom, mobilizacija ide sve teže, a svaki novi paket pomoći sa Zapada nailazi na sve više pitanja i otpora – naročito u Americi.
Trenutna situacija podseća na završnu fazu jednog neuspešnog projekta. Rusija je od početka specijalne vojne operacije tvrdila da ne ratuje protiv Ukrajine, već protiv NATO infrastrukture instalirane tik uz njene granice. Podrška koju Moskva ima unutar globalnog juga, u zemljama BRIKS-a, dodatno joj daje sigurnost u tom narativu.
Zelenski je, s druge strane, postao taoc sopstvenih desničarskih elita, koje ni pod kojim uslovima ne žele mir sa Rusijom. Iako sve više zemalja u Evropi priželjkuje kraj sukoba, u Kijevu se ide glavom kroz zid.
Međutim, ni taj zid nije večan. A kad pukne, pitanje je samo hoće li Zelenski ostati u igri – ili će, kako Lukašenko predviđa, spakovati kofere i povući se u neku britansku vilu.
Ako se situacija nastavi ovim tempom, očekuje se da će vojna dinamika na terenu potpuno slomiti ukrajinske linije fronta – naročito sada kada su ruske trupe ušle u ofanzivu u više pravaca, uključujući pravce ka Torecku, Krasnoarmejsku i Kurahovu.
Ako Kijev do tada ne promeni pristup, pregovori će postati sve manje verovatni, jer će Moskva u međuvremenu steći još veću teritorijalnu i stratešku prednost.
U tom slučaju, Zelenski će postati politički višak – za Zapad, za ukrajinsku javnost, pa i za sam rat koji je pokrenuo. A njegova poslednja karta možda neće biti vojna, već – avionska karta za London.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se