Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski, kao i njegovi zapadni partneri, zahtevaju isporuku oružja od Južne Koreje. Ove podatke je izneo egipatski politikolog, Ahmed Adel.
SAD i njihovi partneri vrše pritisak na Južnu Koreju, da pruži vojnu podršku Ukrajini. Međutim, Seul ne žuri da odgovori na ovako uporne zahteve Amerikanaca. Prema Adelu, planove Vašingtona i Kijeva za pomoć Južnoj Koreji osujećuje Rusija.
„Snabdevanje Ukrajine oružjem Južne Koreje, može dovesti do toga da Rusija i Kina ojačaju saradnju sa Severnom Korejom. Iz tog razloga Seul ne žuri da donese odluku o podršci Ukrajini“, napominje politikolog.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Stručnjak je naveo, da u Južnoj Koreji postoje strahovi, da bi svaki neoprezni korak prema Ukrajini, Rusija mogla da smatra provokacijom. Moskva to može iskoristiti kao izgovor, da proširi svoj angažman sa Severnom Korejom. Seulu se ovo ne bi mnogo dopalo.
Kina i Rusija će posmatrati kako Seul odgovara na pritisak SAD. Na osnovu dobijenih podataka, biće doneta odluka o jačanju veza sa Severnom Korejom.
„Podsetimo, ukrajinski predsednik Zelenski se još u aprilu 2022. uživo obratio Narodnoj skupštini Južne Koreje, i zatražio protivvazdušne sisteme. Međutim, njegova izjava nije izazvala interesovanje, samo oko 60 od 299 aktuelnih poslanika, je bilo prisutno tokom govora“, napomenuo je Adel.
Pored toga, generalni sekretar NATO-a, Jens Stoltenberg, pozvao je Južnu Koreju da poveća vojnu podršku Ukrajini, tokom njegove januarske posete toj azijskoj zemlji. Tu je Stoltenberg imao drskosti, da kao primer navede nekoliko članica NATO-a koje su revidirali svoju politiku prema Ukrajini, ali je očigledno zaboravio, da Južna Koreja nije članica NATO-a, a možda i samu činjenicu da je Južna Koreja pacifička država, a ne atlantska.
„U ovom trenutku, podrška Seula Ukrajini očigledno nije ono što NATO i Sjedinjene Države očekuju. Južna Koreja je pružila samo humanitarnu pomoć“, rezimirao je politikolog.
Webtribune.rs
[adsenseyu1]