Rusija ima ono za šta se veruje da su najveći i najbogatiji izvori dijamanata na svetu. Ona je po obimu prva u globalnoj proizvodnji dijamanata. Ova zemlja je razvila veliku i značajnu industriju obrade dijamanata, koja je poznata po visokokvalitetnom brušenju.
Državna kompanija za kopanje dijamanata-„Alrosa“, proizvodi više prirodnih dijamanata nego bilo koja koja druga kompanija na svetu. To je oko 29 odsto globalne proizvodnje u smislu karata i 95 odsto svih dijamanata koji su iskopani u Rusiji. Ona radi u devet zemalja i deset oblasti u Rusiji.
[adsenseyu1]
Prošlog meseca je ova kompanija prodala nebrušene dijamante u vrednosti od 325,8 miliona dolara. To je porast od 36% u odnosu na prošlu godinu. Prodaja brušenih dijamanata je iznosila 8,4 miliona dolara u novčanom smislu.
Od početka 2017. godine, Alrosa je iskopala preko 20 dragih kamenja s težinom od preko 50 karata. Većina njih je pronađena u Jakutiji. Stručnjaci kažu da da nema razloga za strah od toga da će ovi veliki depoziti dijamanata iscrpeti u narednih 20 godina.
„Alrosa“ planira da do 2025. godine još devet novih depozita načini operativnim. Oni se nalaze u dva arktička regiona u Jakutiji.
[adsenseyu4]
Ova kompanija takođe upravlja i najvećim svetskim rudnikom dijamanata, rudnikom „Mir“ u istočnom Sibiru.
Pre šest godina je ruska Akademija nauka objavila pronalazak velikog depozita supertvrdih dijamanata. Ova vrsta dijamanata je duplo jača od običnog dragog kamenja. Ovaj depozit je pronađen u Popigajskom krateru. Krater od 100km je nastao od velikog udara asteroida u Sibiru pre 35 miliona godina. Sovjetski naučnici su ovaj krater otkrili 1970-ih godina.
“Količina supertvrdih dijamanata koji se nalaze u stenama Popigajskog kratera je deset puta veća od poznatih svetskih rezervi. Govorimo o trilionima karata“, rekao je Nikolaj Pohilenko, direktor Instituta za geologiju i mineralogiju u sibirskom ogranku ruske Akademije nauka.
[adsenseyu1]
Naučnici kažu da bi rezerve sirovog dijamanta “bile dovoljne za ceo svet za narednih 3.000 godina“, dodajući da je njihova upotreba u prerađivačkoj industriji sposobna za tehničku revoluciju.
Tako velike rezerve donose nadu da će dijamantska industrija u Rusiji jednog dana postati ključni stub ekonomskog razvoja zemlje, zajedno sa energetskim sektorom.
Webtribune.rs[adsenseyu5][adsenseyu5]