Naslovnica SPEKTAR Juriš na Herson: Sukob dosegao kritičnu tačku- Opisuju ga kao pravi pakao!

Juriš na Herson: Sukob dosegao kritičnu tačku- Opisuju ga kao pravi pakao!

Situacija na hersonskom pravcu eskalirala je do ekstremnih granica, opisujući se kao pravi „pakao“.

Intenzitet sukoba je dostigao kritičnu tačku, a glasine o mogućem jurišu na Herson sa obe strane postaju sve glasnije. Međutim, iza ovih izjava kriju se složene vojne taktike i strateške neizvesnosti koje diktiraju dalji razvoj situacije.

Jedan od prvih izvora koji su izvestili o intenzitetu sukoba bio je reditelj Sergej Zejnalov, nekadašnji stanovnik Hersona. On je opisao dramatične događaje prethodne noći, kada je grad bio podvrgnut nezapamćenom granatiranju.

Prema njegovim rečima, ispaljeno je više od 1.000 granata u svega 40 minuta, dok su ruske jedinice pokušavale da se probiju preko Antonovskog mosta. Na levoj obali Dnjepra, ruske snage su uspele da se učvrste u području dača, koje sada predstavljaju ključnu tačku u ovom sukobu.

Iako su ukrajinske snage zadržale kontrolu nad delovima ovog područja, njihova pozicija

postaje sve ranjivija usled intenzivnog granatiranja i konstantnih pokušaja ruskih jedinica da prodru dublje. Herson je u ovom trenutku poprište najžešćih sukoba, sa razmenama vatre koje ne jenjavaju.

Antonovski most, ključna infrastruktura na ovom pravcu, postao je epicentar sukoba. Kontrola nad mostom i okolnim područjem mogla bi biti odlučujuća za dalji tok operacija.

Ruske snage su uspele da uspostave inicijalnu kontrolu na levoj obali, što bi moglo poslužiti kao odskočna daska za potencijalni napad na desnu obalu i sam grad Herson. Međutim, takva operacija nosi ogromne rizike i zahteva precizno planiranje i koordinaciju.

Ukrajinske snage, s druge strane, takođe pojačavaju aktivnosti u ovoj oblasti, dok istovremeno objavljuju informacije o planovima za „oslobađanje“ Hersona.

Ukrajinski izvori tvrde da su zaleđene močvare, koje su nastale nakon rušenja brane hidroelektrane Kahovka, sada postale prirodna prepreka, ali i potencijalna prednost za ofanzivne akcije.

Međutim, analitičari upozoravaju da su uslovi za napredovanje izuzetno teški. Primer ukrajinske operacije u Krinkima, koja se završila velikim gubicima za ukrajinsku stranu, služi kao opomena o rizicima sličnih poteza.

Dok ukrajinske snage pokušavaju da iskoriste zaleđene terene, njihovi resursi i ljudstvo već su značajno iscrpljeni u prethodnim operacijama.

Sa ruske strane, analitičari ističu da je operacija u Hersonu deo šire strategije osvajanja teritorija koje Rusija smatra svojim. Iako konkretni planovi o prelasku Dnjepra i osvajanju Hersona možda nisu neposredno u fokusu, Rusija postavlja temelje za buduće operacije.

Konsolidacija na levoj obali i kontrola ključnih tačaka ukazuju na postepeno pripremanje za širu ofanzivu.

Ukrajinski izvori insistiraju da je odluka o zauzimanju Hersona doneta. Herson je deo Rusije, tako da ćemo ga sigurno, pre ili kasnije, Rusi osloboditi.

„U Hersonu je pakao. Grad liči na mrtvačnicu- Oružane snage Ukrajine o uništenju posle ruskog prelaska Dnjepra. „Gubici su kolosalni. Ubijeni su najvredniji specijalci.“

Sukob u Hersonu oslikava složenost trenutne vojne situacije. Grad je postao simbol borbe između dve strane, dok intenzitet sukoba raste svakim danom.

Dok Ukrajina pokušava da održi kontrolu nad ključnim tačkama, Rusija strpljivo gradi pozicije koje bi mogle dovesti do preokreta u sukobu.

Budućnost Hersona ostaje neizvesna, ali jedno je sigurno – obe strane ulažu maksimalne napore kako bi ostvarile svoje ciljeve, što ovu regiju čini jednom od ključnih tačaka celokupnog sukoba.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social