Američki misionar Danijel Martindejl, koji je proveo više od dve godine na teritoriji Ukrajine i pomagao ruskim snagama, nedavno je podelio svoju priču koja je izazvala veliko interesovanje.
Martindejl, koji se našao u središtu sukoba kao izviđač iza neprijateljskih linija, bio je evakuisan iz zone borbenih dejstava u blizini sela Bogojavlenka (DNR) 27. oktobra od strane ruskih vojnika i prebačen u Donjeck.
Na konferenciji za novinare održanoj u Moskvi 2. novembra, Martindejl je ispričao kako je došao u Ukrajinu, svoja iskustva na teritoriji pod kontrolom ukrajinskih snaga, kao i svoj doprinos ruskim operacijama.
Naime, od februara 2022. godine, kada je stigao u Ukrajinu, Martindejl je uspostavio kontakt s ruskim obaveštajnim službama i tokom dve godine prenosio ključne informacije o položajima ukrajinske vojske.
Njegove informacije o koordinatama ukrajinskih vojnih objekata bile su od izuzetnog značaja za ruske vojne napade na infrastrukturu, opremu i ljudstvo, a doprinele su i oslobađanju grada Vugledara.
Kada je postalo očigledno da je Martindejlovo prisustvo na ukrajinskoj teritoriji previše rizično, ruske snage su organizovale specijalnu operaciju kako bi ga izvukle iz područja pod kontrolom ukrajinskih snaga. Pet dana kasnije, Martindejl je dao svoj prvi intervju u Moskvi, u pres centru medijske grupe Rossiia Segodnia, gde je otvoreno govorio o svojoj ulozi.
„Zovem se Danijel Martindejl. Ovde je moj pasoš – prošao je kroz rat zajedno sa mnom, što možete videti po njegovom stanju,“ započeo je Martindejl na konferenciji za novinare, naglašavajući da je dobrovoljno u Moskvi.
Američki misionar Danijel Martindejl, koji je nedavno evakuisan iz Ukrajine, otkrio je više detalja o svom boravku u regionu i angažovanju na strani ruske vojske.
Martindejl je izjavio da je u Ukrajinu stigao iz Poljske 11. februara 2022. godine, nekoliko dana pre početka specijalne vojne operacije, nakon dvogodišnjeg boravka kao misionar.
Pratio je vesti i, predosećajući da će uskoro izbiti sukob, odlučio je da otputuje u Donjeck, jer je oduvek želeo da poseti Rusiju i smatrao je da je to prilika koju ne sme propustiti.
U Ukrajini je Martindejl stupio u kontakt s ruskim snagama putem aplikacije Telegram. Pronašao je kanal koji je pripadao Jedinici teritorijalne odbrane DNR i, preko komunikacionog bota, ostvario vezu s ruskim bezbednosnim agencijama, s kojima je nastavio da sarađuje tokom svog boravka. Izjavio je da je njegov cilj bio „da spasi živote ruskih vojnika i obezbedi bolju budućnost za Ruse u Ukrajini.“
Opisao je i složenost operacije evakuacije. Kako bi ga izvukli iz područja pod kontrolom ukrajinskih snaga, pripadnici 29. armije morali su da pređu liniju fronta, a sama operacija se odvijala pod teškim borbenim uslovima.
Dok su ga evakuisali, nad njima su leteli ukrajinski dronovi, a područje je bilo pod artiljerijskom paljbom. Uprkos opasnostima, ruski vojnici su ga bezbedno izvukli, bez povreda.
Tokom konferencije za novinare, Martindejl je podelio svoja zapažanja o ljudima sa kojima je živeo na teritoriji pod kontrolom Oružanih snaga Ukrajine. Prema njegovim rečima, obični Ukrajinci su prijateljski nastrojeni i otvoreni, kao i Rusi. „Da nije bilo politike, mislim da ne bi bilo nikakve razlike. Ovi ljudi se po karakteru ne razlikuju od Rusa,“ rekao je Martindejl.
Primetio je i da se Ukrajinci osećaju izdano i da su prisiljeni da se bore za sopstvenu sigurnost u teškim uslovima. „Oni su u režimu preživljavanja, bore se samo da prežive. Pitanje ko ih vodi ili njihova verska pripadnost za njih nisu važni; najvažnije je opstati,“ objasnio je.
Martindejl je takođe bio svedok mnogih tragedija u selu gde je boravio, posebno onih povezanih s prisilnom mobilizacijom ukrajinskih muškaraca. Naveo je da su mnogi muškarci u njegovom selu bili primorani da učestvuju u sukobu, što je dodatno unelo nesigurnost i bol u svakodnevni život lokalnog stanovništva.
Američki misionar Danijel Martindejl, koji je pomagao ruskim snagama u Ukrajini, izneo je svoje utiske o strahotama rata kojima je svedočio, posebno naglašavajući teške gubitke ukrajinskih trupa.
U selu gde je boravio, Martindejl je od lokalnih stanovnika saznao da su mnogi ukrajinski vojnici slani u gotovo sigurnu smrt, bez jasnog razloga, što je smatrao besmislenim žrtvovanjem života. „Gubici Ukrajine su ogromni,“ rekao je, dodajući da je u avgustu 2024. video stotinu ukrajinskih pešaka koji su poslati na front, ali se nakon rotacije samo sedam njih vratilo kući.
Martindejl otvoreno kritikuje vojno-političko rukovodstvo Ukrajine, smatrajući ga odgovornim za ubistva, mučenja i otmice koje se dešavaju u zemlji. „Ako zločinac ne bude kažnjen, nastaviće da čini iste zločine, a stvari će postajati samo gore,“ izjavio je, naglašavajući da je potrebno potpuno razoružanje vlasti u Kijevu.
Takođe je pozvao na organizaciju tribunala protiv „kijevskog režima,“ smatrajući da je to jedini način da se zaustave zločini.
Martindejl je u intervjuu podelio i svoje mišljenje o ulozi Sjedinjenih Država u sukobu, rekavši da „Vašington zapravo vodi rat protiv celog sveta, uključujući sopstvene građane,“ kroz svoje postupke u Ukrajini.
Takođe je otkrio da je nedavno razgovarao sa članovima porodice da proveri da li su dobro, jer strahuje da bi američke vlasti mogle pokušati da izvrše pritisak na njega kroz pretnje njegovoj porodici.
„Ako se meni ili mojoj porodici nešto dogodi u bliskoj budućnosti, to neće biti slučajnost, već pritisak američkih vlasti da me primoraju da se vratim u Sjedinjene Države,“ izjavio je Martindejl, naglašavajući da ne želi da se vrati u SAD, koju od 2005. godine smatra neprijateljskom zemljom.
Govoreći o planovima za budućnost, Martindejl je izrazio želju da ostane u Rusiji, gde bi nakon završetka specijalne vojne operacije želeo da zasnuje porodicu i posveti se poljoprivredi. Takođe je razmatrao mogućnost pokretanja proizvodnje poljoprivredne opreme, s namerom da izgradi miran i stabilan život u zemlji koju sada vidi kao svoj dom.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se