Naslovnica SPEKTAR Indija prvi put kupila milion barela nafte iz UAE koristeći rupije umesto...

Indija prvi put kupila milion barela nafte iz UAE koristeći rupije umesto dolara

Indija i Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) su zvanično počeli da međusobno trguju u svojim lokalnim valutama.

Indijska vlada je u ponedeljak saopštila da je vodeća rafinerija nafte u zemlji, „Indian Oil Corp.“, iskoristila rupije da kupi milion barela nafte od Nacionalne naftne kompanije Abu Dabija, a ne američki dolar.

Ova monumentalna transakcija prati prodaju 25 kg zlata, od izvoznika zlata iz UAE kupcu u Indiji, za oko 128,4 miliona rupija (1,54 miliona dolara), navodi „Rojters“.

Dakle, šta bi sve ovo moglo da znači za američki dolar na svetskoj sceni?

Trgovinski razgovori

Prošle godine, indijska centralna banka je otkrila novi okvir za izmirenje globalne trgovine u rupijama — ideja koja se ostvarila prošlog meseca, kada je Indija- treći najveći svetski uvoznik nafte i potrošač, potpisala dva sporazuma sa UAE.

[adsenseyu1]

Prvo, dva giganta su se složila da namire trgovinu u svojim lokalnim valutama – u nastojanju da smanje troškove transakcije i eliminišu konverzije dolara. Takođe su se složili, da uspostave vezu za plaćanje u realnom vremenu, kako bi se pojednostavili prekogranični transferi novca.

Sporazumi će omogućiti „besprekorne prekogranične transakcije i plaćanja i podstaći veću ekonomsku saradnju“, objasnila je Rezervna banka Indije u nedavnom saopštenju.

Trend dedolarizacije

Indija i UAE nikako nisu sami u pokušaju da smanje svoje oslanjanje na dolar. Moćne nacije širom sveta — posebno Kina i Rusija — žele da svrgnu dolar sa trona, kao odgovor na agresivne američke sankcije i spoljnopolitičke igre.

Ovaj trend — koji se smatra „dedolarizacijom“ — dobio je takav uticaj da se neki pitaju da li su dani dominacije dolara završeni. Međutim, ministarka finansija SAD, Dženet Jelen, rekla je da trenutno ne postoji valuta koja bi mogla da zameni dolar.

Jelenino uveravanje, usledilo je nakon pada udela dolara u globalnim rezervama od 8% u 2022. U nastojanju da diverzifikuju, centralne banke širom sveta počele su da odbacuju svoje dolarske rezerve u korist zlata.

Na Telegramu bez cenzure – Izbor naših najboljih vesti  https://t.me/webtribune

Webtribune.rs

[adsenseyu4]

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social