Naslovnica SPEKTAR HOĆE KALEGZIT: Kalifornija želi referendum za otcepljenje od SAD

HOĆE KALEGZIT: Kalifornija želi referendum za otcepljenje od SAD

[adsenseyu2]

kalifornija2

[adsenseyu3]

Organizacija koja ima cilj da odvoji državu Kaliforniju od Unije SAD-a, je spremna da održi sastanak u gradskoj upravi u Sakramentu u sredu 9. novembra 2016. godine, dan nakon predsedničkih izbora.

„Yes“ kampanja Kalifornije za nezavisnost, koja je smeštena u San Dijegu, opisuje sebe kao “nenasilnu kampanju za osnivanje države Kalifornije korišćenjem svih pravnih i ustavnih sredstava.“

Ova grupa trenutno pokušava da kvalifikuje inicijativu građana 2018. godine da dobiju referendum za otcepljenje na glasanju 2019. godine, prenosi SF Gate. Oni će biti u Sakramentu u nadi da će dobiti podršku za izlazak države, ili “Kalekzit,“ kako ga zovu.

“Po našem mišljenju, SAD predstavljaju toliko stvari koje su u suprotnosti sa kalifornijskim vrednostima, a naša stalna državnost znači da će Kalifornija nastaviti da subvencioniše druge države na našu štetu, i na štetu naše dece,“ navodi Yes na zvaničnom sajtu.

[adsenseyu1]

Na stranici ove grupe se navodi:

Iako je milosrđe deo naše kulture, kada uzmete u obzir da se kalifornijska infrastruktura raspada, naše javne škole spadaju mešu najgore u celoj zemlji, imamo najveći broj beskućnika koji žive bez krova nad glavom i drugih osnovnih potrepština, stope siromaštva ostaju visoke, nejednakost prihoda nastavlja da se širi, i da često moramo da pozajmljujemo novac da bismo platile usluge, onda sada nije vreme za milosrđe.

Međutim, ovaj referendum o nezavisnosti je više od kalifornijskog subvencionisanja drugih država u ovoj zemlji. Reč je o pravu na samoopredeljenje i konceptu dobrovoljnog udruživanja, gde je i jedno i drugo podržano od strane ustavnog i međunarodnog prava.

Radi se o tome da Kalifornija zauzme svoje mesto u svetu, da stoji kao jednaka među narodima. Verujemo u dve osnovne istine: (1) Kalifornija vrši pozitivan uticaj na ostatak sveta, i (2) Kalifornija može da čini mnogo više dobrog kao nezavisna država nego što je u stanju da uradi kao samo zemlja SAD-a.

[adsenseyu4]

Sajt Yes se zasniva na 9 različitih tačaka koje pokrivaju teme za koje ova grupa veruje da će imati koristi ako Kalifornija izađe iz SAD-a, uključujući obrazovanje, mir i bezbednost, dugove i poreze i imigraciju.

Jedan tekst na njihovoj strani povlači paralele između “Kalekzita“ i nedavnog referenduma poznatog kao “Bregzit“ koji se dogodio u Velikoj Britaniji u junu, i koji je pokazao da je većina Britanaca spremna za to da njihova zemlja napusti EU.

Pritisak za otcepljenje nije ništa novo u Kaliforniji. 1941. godine je gradonačelnih Port Orforda u Oregonu, Gilbert Gejbl, predložio ideju da se Oregon okruzi Kari, Džozefin, Džekson i Klamat pridruže kalifornijskim okruzima Del Norte, Siskiju i Modok, da formiraju novu državu kasnije nazvanu Džeferson.

Okrug Modok u Severnoj Kaliforniji je 2013. godine glasao da se priključi susednom okrugu Siskiju u želji da se otcepi od države Kalifornije.

  1. godine, dva okruga u severnoj Kaliforniji su potpisali peticiju za pravo da formiraju 51. državu Amerike, koju su takođe želeli da nazovu Džeferson.

Webtribune.rs

[adsenseyu5][adsenseyu5]

[adsenseyu2]