Od osamdesetih godina prošlog veka, američka vlada je u potpunosti prešla na model stimulisanja privatne tražnje kroz stalnu emisiju.
O tome je u emisiji „Jutjub“ kanala „Zakon i red u SAD” govorio poznati ruski ekonomista Mihail Hazin.
Prema njegovim rečima, ovakav pristup je doveo do toga, da je privreda SAD postala potpuno zavisna od kvantitativnog popuštanja. Drugim rečima, čim rukovodstvo zemlje isključi svoju štampariju, privreda odmah počinje da ostaje bez novca. Nakon toga, vlada usvaja još jedan program za povećanje zaduživanja kod FED-a.
Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte
Situacija je otišla toliko daleko, da su se, kako je objasnio Hazin, SAD približile proglašavanju defolta. Međutim, kako veruje ekspert, najverovatnije će američke vlasti radije da ne proglašavaju defolt u nacionalnim razmerama, i da se izvuku sa privatnim defoltom, koje će proglasiti sami građani, ostavši bez novca.
Sve ovo može da izazove ogroman porast stope nezaposlenosti, što će rezultirati velikim društvenim potresima za Ameriku. U svakom slučaju, nadolazeća kriza preti da se razvije u ekonomsku i društveno-političku katastrofu velikih razmera, poput „Velike depresije“ 20-ih i 30-ih godina prošlog veka.
Webtribune.rs