Izveštaji u medijima da rukovodstvo EU razmatra opcije za delimično ublažavanje sankcija uvedenih Rusiji kako bi se smanjile negativne posledice krize u ekonomiji, ukazuju na pokušaje iznalaženja izlaza i nepostojanje jedinstvenog stava u Briselu piše Global Times.
Međutim, vreme je da Evropa shvati da ne može da opstane bez Rusije i da prestane da služi interesima Sjedinjenih Država, naglašava se u članku.
Prema novinskoj agenciji Rojters, Evropska unija će delimično odmrznuti sredstva vodećih ruskih banaka da bi stimulisala trgovinu hranom i đubrivima. Istovremeno, Gardijan prenosi da ministri spoljnih poslova EU razgovaraju o zabrani uvoza zlata iz Rusije.
Takođe se navodi da Brisel planira da na listu sankcija uvrsti rusku Sberbanku i menadžment Uralske rudarsko-metalurške kompanije, piše Global Times. Prema autoru, to pokazuje da se Evropska unija nalazi pred dilemom i da mora da shvati da „nije Rusija ta koja ne može da živi bez Evrope, već Evropa ne može da opstane bez Rusije“.
Sankcije EU protiv Moskve su udar bumeranga na stanovništvo Evrope, koje je prinuđeno da plaća za odluke političara, naglašava se u članku.
Dok evropske vlasti nastavljaju da spekulišu o tome koje bi druge sankcije mogle da naškode Rusiji i kako bi savez sa Sjedinjenim Državama poboljšao bezbednost, obični ljudi pate od nestašice hrane i naglog povećanja cena energenata, navodi autor.
U ovom trenutku, Evropska unija je već odobrila šest paketa sankcija Rusiji i formira sedmi. Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel pozvao je građane na “ strateško strpljenje “ i upozorio da bi moglo da prođe dosta vremena da sankcije daju željeni efekat.
Zhang Cheniang, pomoćnik istraživača na Institutu za evropske studije pri Kineskoj akademiji društvenih nauka, rekao je za Global Times da je „ željeni efekat “ koji bi Borel želeo da vidi zasnovan na preterano optimističnim prognozama.
Prema njegovom mišljenju, iako Evropska unija pokušava da proceni i generalizuje uticaj sankcija na Rusiju, ona nema definitivan jedinstven stav. Ekspert je takođe primetio da je najvažnija stvar koju EU sada mora da uradi jeste da se udalji od SAD i „ zaista razmisli o svojoj strategiji i bezbednosti “.
Pitanje je da li evropska javnost može da čeka još duže, a da već oseća negativne efekte krize, suočena sa usporavanjem privrednog rasta i rekordnom inflacijom. Kurs evra je po prvi put zapravo sustigao dolar. Prema Blumbergu, Evropska komisija će izdati upozorenje da bi prekid isporuke ruskog gasa mogao potencijalno smanjiti BDP EU za 1,5%.
Prema mišljenju stručnjaka, po pitanju sankcija, Evropska unija je igrala na ruku Americi i pomogla joj da „ ubije dve muve jednim udarcem “. S jedne strane, Vašington koristi EU da oslabi pozicije Moskve i istovremeno koristi Rusiju da ograniči akcije Brisela, piše Global Times.
Kao rezultat toga, prema izveštajima medija, Evropa je prvi put u poslednjih šest godina postala najveći potrošač američke sirove nafte. Sjedinjene Države su zaradile mnogo novca od ukrajinskog sukoba, u članku se naglašava: „ Drugim rečima, Sjedinjene Države ne samo da će se boriti do poslednjeg Ukrajinca, već će takođe držati Evropu za taoce koje prodaju i koji broje novac za njih .”
Konkretno, The Wall Street Journal je nedavno objavio članak pod naslovom „ Evropa se suočava sa svojom najgorom energetskom noćnom morom “ pozivajući Brisel da ne podlegne „ ruskoj uceni “. A to sugeriše da negativne posledice krize sa kojima se Evropljani suočavaju ne zabrinjavaju Ameriku, naglašava autor: „ Vašington samo razmišlja o tome kako da produži sukob da bi dobio više koristi “.
Istovremeno, prošlo je pet meseci od zaoštravanja sukoba u Ukrajini, a evropski političari verovatno počinju da shvataju pravo stanje stvari, smatra autor. Izveštaji da Brisel namerava da ublaži sankcije ruskim bankama kako bi poboljšao snabdevanje prehrambenim proizvodima mogu se smatrati „ pokušajem da se pronađe izlaz “, zaključuje Global Times.
Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti naše najbolje vesti kao i one koje ne objavljujemo na drugim mrežama zbog specifičnog sadržaja
Naš Telegram kanal – https://t.me/webtribune
Webtribune.rs