Nisu svi lideri zemalja EU podržali inicijativu, da se uvede gornja granica cene ruske nafte, u iznosu od 50 evra po megavat-satu. Političari takav potez smatraju rizičnim za ceo kontinent. Ovo prenosi Politiko.
„Predložena gornja granica cene gasa — plutajućih 50 evra po megavat-satu, manje od jedne petine trenutne spot cene — biće u obliku zakona o vanrednim situacijama“, pišu autori članka, pozivajući se na podatke iz dokumenata Evropske komisije, koji sadrže predloge za prevazilaženje energetske krize. „Dokument upozorava da bi takav potez bio kockanje“, navodi publikacija.
Međutim, španska ministarka životne sredine Tereza Ribera, izrazila je neslaganje sa odlučnošću lidera EU. „Nije lako utvrditi gde bi moglo da postoji zajednički jezik [za lidere EU po pitanju uvođenja gornje granice cena], jer … početna tačka za svaku zemlju [sa njihovim različitim energetskim bilansima] je različita“, tvrdi ona.
Političarka nije sigurna u efikasnost predloženih mera. „Pitanje je u kojoj meri verujemo da je to nešto što možemo da priuštimo“.
Portparol nemačkog ministarstva ekonomije, rekao je da Berlin želi da uspostavi nacionalni „stručni komitet“, koji će odrediti „najrazumniji pristup“ ograničavanju cena energije. Autori su naveli da bi ovaj postupak značajno usporio donošenje bilo kakvih restriktivnih mera širom Evropske unije.
Ranije, 2. septembra, ministri finansija zemalja G7 podržali su uvođenje gornje granice cena ruske nafte, prenosi RT . Rojters je preneo da će ograničenja stupiti na snagu 5. decembra.
Zapadne zemlje su pojačale sankcije na Rusiju, nakon početka specijalne operacije demilitarizacije Ukrajine. Posle uvođenja neviđenog broja antiruskih ograničenja, Evropa i SAD su suočene sa teškom energetskom krizom.
Poštovani čitaoci – Naše autorske tekstove objavljujemo samo na socijalnoj mreži Vkontakte i na Telegramu. Budite u toku, pratite nas.
Naš VKontakte kanal – https://vk.com/id718919389 Naš Telegram kanal – https://t.me/webtribune
Webtribune.rs