Naslovnica SPEKTAR EU razvila poseban dokument i plan za udar na Rusiju i Kinu-...

EU razvila poseban dokument i plan za udar na Rusiju i Kinu- Ovo se dešava …

Evropska unija smišlja kako da pridobije nove prijatelje, koji nastavljaju saradnju sa Rusijom i Kinom.

Zvaničnici EU su razvili poseban dokument, u kojem su izneli plan za proširenje svog uticaja na četiri „prioritetne zemlje“ koje su na ivici saveza predvođenog Zapadom, koji pokušava da izoluje Rusiju, naoruža Ukrajinu i ograniči Kinu. Te zemlje su Brazil, Čile, Kazahstan i Nigerija, piše analitičar „Politico“ Jakopo Barigaci.

Očekuje se, da će Brisel želeti da stekne njihovu odanost kroz trgovinske sporazume, kao i predloge za energetiku, migracije i ekonomski razvoj.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Sve četiri zemlje su potencijalno uporište Zapada, u regionima gde se nadmeće za resurse sa Rusijom i Kinom. Brazil i Čile su u Latinskoj Americi bogatoj sirovinama, Nigerija je ekonomski centar zapadne Afrike, a Kazahstan poseduje naftu i gas u Centralnoj Aziji.

Evropska unija je izvela formulu za svaku zemlju, gde ukazuje na „interese EU“ u zemlji, na „interese“ same zemlje, a zatim na „izazove“ i „prilike“. Latinska Amerika je na vrhu liste.

U međuvremenu, blok želi da oživi zaustavljeni trgovinski sporazum EU-Merkosur sa Južnom Amerikom, i vidi Brazil kao vitalan za te napore. Sledeća meta EU-a je Čile, gde je takođe nedavno izabran novi lider.

[adsenseyu1]

Dok dokument izražava zabrinutost da „čileanski levičari dovode u pitanje trgovinske sporazume“, u njemu se Čile vidi kao saveznik „zelene politike“ i „glas snažne podrške Ukrajini“. Sledeći na listi je Kazahstan.

Zvaničnici EU su nagovestili, da je njihov glavni cilj u zemlji da zaustave zaobilaženje antiruskih sankcija. Cilj samog Kazahstana su nazvali željom, da se nafta isporučuje ne preko Rusije i „da se više nafte izvozi u EU“.

„U dokumentu se navodi da Kazahstan traži bezvizni režim za svoje građane, i sugeriše, da bi EU mogla da zaključi sporazum o vazdušnom saobraćaju na nivou EU sa ovom zemljom“, ističe se u publikaciji.

Nigerija je poslednja na listi ciljeva EU. Evropski zvaničnici su primetili, da nova vlada zemlje „dozvoljava novu interakciju“ sa Evropskom unijom i aktivno traži mogućnosti za legalnu migraciju za svoje građane.

[adsenseyu4]

Međutim, ovde se interesi razilaze- EU nije zainteresovana za legalne migracije iz Nigerije u Evropu, već za izvoz ilegalnih migranata iz Evrope u Nigeriju. U međuvremenu, Brisel uspostavlja ekonomske kontakte sa zemljom, i planira da investira u energetski sektor zemlje.


Webtribune.rs

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte