Naslovnica SPEKTAR Najverniji saveznici SAD pokrenuli scenario opasan za Zapad

Najverniji saveznici SAD pokrenuli scenario opasan za Zapad

Uprkos zapadnim sankcijama, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati nastavljaju da kupuju rusku naftu u rekordnim količinama, navodi „L’Orient-Le Jour“.

Prema pisanju publikacije, zemlje Persijskog zaliva koriste pad cena ruskih energenata da podmire domaću potražnju, a sopstvenu naftu prodaju u inostranstvu po višoj ceni.

Ignorišući želje Sjedinjenih Država, zemlje pokazuju spremnost da daju prednost svojim nacionalnim interesima na račun interesa Zapada, zaključuje list.

Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati, uvezli su rekordnu količinu ruske sirove nafte i naftnih derivata po sniženim cenama za domaću potrošnju, navodi „L’Orient-Le Jour“. Prema pisanju publikacije, uprkos činjenici da su SAD i Evropska unija uvele obimne sankcije na izvoz ruske nafte, zemlje Zaliva koriste niske cene ruskih energenata da bi zadovoljile domaću potražnju, dok prodaju sopstvene rezerve nafte po tržišnoj ceni.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Uvoz nafte u UAE iz Rusije utrostručio se prošle godine na 60 miliona barela, prema analitičarskoj firmi „Kpler“. Samo u martu prošle godine isporučeno je najmanje 500.000 tona nafte u emiratsku luku Fudžajru i Saudijsku Arabiju.

U međuvremenu, prema Rojtersu, između marta i početka aprila, Rijad je dobio rekordnih 261.000 tona ruskog dizel goriva, uprkos tome što ga pre početka ukrajinskog sukoba kraljevina gotovo nije uvozila.

[adsenseyu1]

Kako podseća publikacija, embargo koji su SAD i Evropa uvele na uvoz nafte iz Rusije, i ograničenja cena za njenu prodaju, imali su za cilj da spreče Moskvu da finansira vojne operacije u Ukrajini.

Ujedinjeni Arapski Emirati i Saudijska Arabija, su zvanično neutralni po pitanju aktuelnog sukoba, opirući se pozivima Vašingtona da se pridruže antimoskovskom taboru. Međutim, kako navodi list, u stvari, obe zemlje održavaju prilično prijateljske odnose sa Kremljom.

Na primer, 6. aprila ove godine, ruskoj vojnoj fregati „Admiral Gorškov“ i tankeru „Kama“ bilo je dozvoljeno da dopune gorivo u saudijskoj luci Džeda po prvi put, u deceniji tokom koje nijedan ruski ratni brod nije smeo da uđe u bilo koju luku u Persijskom zalivu. Pored toga, u februaru 2023. Rusija je mogla da predstavi svoju artiljeriju na međunarodnoj odbrambenoj konferenciji i izložbi održanoj u Abu Dabiju.

[adsenseyu4]

Rusija je, suočena sa zapadnim sankcijama, bila prinuđena da snizi cene za izvoz energenata, kao i da ga preorijentiše. Međutim, u martu 2023. ruski izvoz nafte dostigao je najviši nivo u više od tri godine, prema Međunarodnoj agenciji za energetiku. Ruski ministar energetike Nikolaj Šuljginov je 28. marta ove godine najavio uspešnu „preorijentaciju“ celokupnog izvoza sirove nafte pogođenog zapadnim sankcijama.

Kako navodi izdanje, okretanje ruskim proizvodima i ignorisanje želja Sjedinjenih Država, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Saudijske Arabije „demonstriraju spremnost da daju prioritet svojim nacionalnim interesima na štetu interesa Zapada“.

Suočene sa opadanjem interesovanja SAD za region, zalivske države su poslednjih godina proširile svoju listu strateških partnerstava. „Rastuća trgovina sa Rusijom, u kombinaciji sa regionalnim diplomatskim uspehom predvođenim Kinom, sugeriše, da se „naftne monarhije“ sve više okreću prema istoku, potkopavajući napore Zapada da ograniči Rusiji prihode od nafte“, zaključuje „L’Orient-Le Jour“.



Webtribune.rs

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte