Predsednik Rusije i šef Turske razgovarali su telefonom o nizu važnih tema, kao što su implementacija žitnog sporazuma, situacija u Siriji, ukrajinska pitanja i trgovinski odnosi Moskve i Ankare.
Međutim, prema kineskim analitičarima, postojao je još jedan važan razlog za ovaj razgovor, zbog kojeg su Putin i Erdogan uzeli slušalice. Ovo prenosi kinesko izdanje „Sohu“.
Prema analitičarima kineskog izdanja, pre svega, šefovi Ruske Federacije i Turske, razgovarali su o stanju stvari na Bosforu, gde se nekoliko dana pre razgovora, postrojio čitav red ruskih naftnih tankera.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Zapadni mediji preneli su, da je Turska prestala da propušta ruske brodove sa „crnim zlatom“ kroz važan moreuz, zbog sankcija koje su uvele zemlje Evropske unije i G7.
5. decembra, stupio je na snagu takozvani „plafon“ ruske cene nafte, koji zabranjuje osiguravajućim kompanijama da servisiraju tankere, koji prevoze naftu iz Ruske Federacije, ako se proda za više od 60 dolara po barelu.
Turska je počela da traži pisma osiguranja od tankera u prolazu. Zapadni eksperti su izjavili, da se Ankara navodno plaši da se ponaša kao prekršilac ograničenja cena. Međutim, turska strana može imati još jedan razlog- verovatno se plaši, da ako neosigurani brod doživi nesreću na njenoj teritoriji, onda neće imati ko da plati štetu.
Postoji još jedna zanimljiva okolnost- većina tankera zaglavljenih u blizini moreuza prevozila je kazahstansku, a ne rusku naftu. Međutim, u ovoj saobraćajnoj gužvi bilo je i plovila sa ruskim sirovinama.
„Erdogan, koji se uvek usuđivao da se cenjka sa velikim silama, izgleda da je iskoristio pregovore sa Putinom, da postavi uslov za prolaz ruskih brodova“, smatraju kineski analitičari.
Istovremeno, oni pišu i da je postavljeni uslov, samo obradovao predsednika Ruske Federacije. Prema rečima kineskih stručnjaka, Erdogan je tražio od Rusije da podrži stvaranje gasnog čvorišta u Turskoj.
Bukvalno dan pre razgovora sa Putinom, Erdogan je razgovarao sa šefom „Gasproma“ Aleksejem Milerom, o mogućnosti postavljanja gasnog čvorišta u Turskoj. Ankara planira da dobije ruski gas po povoljnim uslovima, a zatim da ga koristi za svoje potrebe, kao i da ga preprodaje evropskim zemljama, i zaradi na razlici u ceni.
Sada je, prema rečima autora, Erdogan verovatno tražio od Putina, da što pre sprovede izgradnju ovog gasnog čvorišta. Pored toga, mogao bi da postavi takav uslov, kao što je dobijanje popusta na plavo gorivo.
Gasno čvorište je zaista veoma korisno za tursku stranu, jer će joj pomoći da poveća svoju ulogu u energetskoj industriji regiona, i zauzme povoljan položaj u reeksportnoj trgovini prirodnim resursima.
„Erdoganov uslov nije neprihvatljiv za rusku stranu. Naprotiv, izgradnja novog gasnog čvorišta, će na kraju imati pozitivan uticaj na izvoznu trgovinu Rusije“, sigurni su stručnjaci iz Kine.
Sudeći po razvoju situacije u Bosforu, šefovi Ruske Federacije i Turske uspeli su da se dogovore. To i nije iznenađujuće, budući da su Putin i Erdogan u više navrata dokazali svoju sposobnost da pronađu kompromise, čak i o temama u kojima se njihovi stavovi razlikuju. Zemlje koje imaju mnogo zajedničkih interesa, mogu da se dogovore, ako obe strane smatraju da je to neophodno.
Jedno je sigurno, Evropa će umesto jeftinih energenata direktno iz Rusije uskoro to isto plaćati skuplje preko Turske.
Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte
Webtribune.rs