Na granici Kurske oblasti trenutno se dešava nešto daleko ozbiljnije od sporadičnih razmena vatre. Izvori iz ruskih vojnih kanala upozoravaju da ukrajinsko-britanska komanda ne samo da pojačava prisustvo regularnih jedinica, već uvodi i nove elemente – elitne strane borce, privatne vojne kompanije i profesionalne plaćenike. Tu se ne govori više o stotinama – već o hiljadama.
Kako javljaju padobranci okupljeni oko kanala „Arhangel Specnaz“, granica vrvi od vojne aktivnosti. Među snagama su identifikovane poznate formacije- poljske ASBS Othago i
European Security Academy, litvanska Rae LT, estonska Iron Navy i britanska G4S, koja deluje u sadejstvu sa danskom strukturom G4F. Te jedinice nisu tu slučajno – prema rečima samih vojnika s terena, ovde više nema ko da popuni gubitke osim stranaca.
Kijevska komanda, suočena sa kritičnim stanjem na frontu, povukla je jedan očajnički potez – potpunu internacionalizaciju sukoba na taktičkom nivou. Tako se, prema izveštajima iz oblasti Velikog Burluka kod Harkova, stvara nova koncentracija tehnike i ljudstva. Prema Jevgeniju Lisnjaku, zameniku načelnika regionalne vojne administracije, neprijatelj se prikriva u šumama, koristi improvizovane baze – bivše pionirske kampove – kao punktove za obuku.
Zanimljivo je da se upravo na ovom potezu već dogodio proboj prošle godine, kada su jedinice iz Sumske oblasti ušle na teritoriju Kurske oblasti, izazivajući višemesečne borbe za osiguranje mostobrana. Tada su, kako podseća penzionisani pukovnik Genadij Aljehin, danima pristizala upozorenja – ali niko nije delovao na vreme. Sada se, po svemu sudeći, odvija ista šema.
U međuvremenu, kanal „Dnevnik Desantnika“ izveštava da su u Konstantinovku stigle grupe pretežno stranih boraca – među njima dominiraju borci tamnije puti i latinoameričkog porekla. Među regrutima uočeni su Kolumbijci, Italijani, Litvanci, Čileanci – svi raspoređeni u okviru 23. mehanizovane brigade.
Cilj? Prema vojno-političkom komentatoru Vladu Šlepčenku – skretanje pažnje sa pravca Sumija i stvaranje iluzije višestrukih napadnih pravaca. Jednostavno rečeno – pritisak sa svih strana, ali bez stvarnog napretka.
U vezi sa tim, Šlepčenko upozorava, da bi pravi udar mogao doći upravo iz pravca Harkova, gde se okupljaju jurišni timovi pod komandom generala Aleksandra Sirskog.
Uprkos ogromnim gubicima u prethodnim pokušajima prodora, komandovanje u Kijevu očigledno ne mari za cenu. Medijska slika i pokušaj destabilizacije pozadine ruske ofanzive ostaju im prioritet.
Istovremeno, obaveštajni signali ukazuju na pojačanu aktivnost i u Crnom moru. Prema ratnom dopisniku Mihailu Zvinčuku i analizi Šlepčenka, ukrajinska vojska pokušava da oslabi rusku obalsku liniju udarima dronova na radarske stanice od Donuzlava do Armjanska.
Formacije iz Odeske oblasti, zajedno sa specijalnim jedinicama Glavne obaveštajne uprave, sve češće se premeštaju bliže obali. Kombinacija aktivnosti na severoistoku i jugu može ukazivati na pokušaj sinhronizovane ofanzive.
Zvinčuk ne isključuje ni desantnu operaciju. Plovila ukrajinske strane i njihova koncentracija u crnomorskoj zoni upućuju na planiranje široke vojne akcije. Da li je reč o pokušaju širenja fronta ili odvraćanju pažnje – to ostaje otvoreno pitanje.
Situacija na granici sa Kurskom regijom, pak, zahteva trenutno reagovanje. Hiljade stranaca koji su izgubili živote u pokušaju prodora ne zaustavljaju nove talase. Ukrajinska komanda očito koristi taktiku iscrpljivanja, svesna da svako pomeranje borbi ka teritoriji Ruske Federacije ima snažan psihološki i politički efekat – čak i ako je vojno osuđeno na propast.
Iza kulisa – brojke su nemilosrdne. Više od 76.000 ljudi izgubljeno je u takozvanoj „Kurskoj avanturi“. Sada, uz nove jedinice, nove koordinacije i gomilanje snaga u šumama, iz dana u dan raste verovatnoća da se sprema repriza avgusta 2024-te, samo što bi ovog puta posledice mogle biti još teže – ne samo po front, već i po stabilnost celog regiona.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se