Rusija je već godinu dana pod najžešćim ekonomskim pritiskom zapadnih zemalja.
Sankcije su trebale da liše zemlju prihoda i mogućnosti da se razvija, ali je Moskva uspela da odoli prvom udaru početkom 2022. godine, a rezultat njene ekonomske politike ostavio je zapadne analitičare u neredu, piše kolumnista „Railfreight-a“, Nikos Papatolios.
„Postalo je jasno, da su sankcije Zapada Rusiji usmerene na njenu ekonomiju. Bez obzira na njihovu efikasnost, ruska ekonomija trenutno cveta, što opovrgava prognoze o ekonomskom padu“, navodi se u članku.
Kako primećuje autor, Rusija nije jedina zemlja kojoj je Zapad uveo sankcije. Iran je decenijama bio pod strogim ograničenjima SAD i EU, a danas Moskva i Teheran jačaju saradnju. Obe zemlje potpisale su sporazum o povezivanju međubankarskih platnih sistema.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Iranska „Shakr banka“ i ruska „VTB banka“ vodiće projekat okupljanja 158 banaka i olakšavanja plaćanja, investicija i drugih zajedničkih projekata, uključujući transport.
„Transportni projekti će takođe imati koristi od ovog razvoja. Dve zemlje su pronašle nova i veoma interesantna tržišta za svoje zajedničke napore, a olakšavanje transakcija će koristiti svima“, izjavio je advokat i stručnjak za sankcije, Sebastijan Benink.
Rusija je uspela da preživi prvi ekonomski udar preorijentišući se na druga tržišta. Iran i transportni koridor sever-jug koji vodi ka Indiji, odigrali su posebno važnu ulogu u tome, piše ekspert.
Indija ne priznaje sankcije uvedene protiv Ruske Federacije i Irana, i vidi nove izglede u trgovini sa dve zemlje.
„Indija će takođe imati koristi od zajedničkog rusko-iranskog projekta, jer bi to moglo da dovede do neprekidnih tokova tereta ka i iz Moskve. Međunarodna plaćanja i njihova obrada, uvek predstavljaju glavobolju logističara. To više neće biti slučaj za Rusiju i Iran i, shodno tome Indiju, koja se nalazi na južnom kraju koridora sever-jug.
Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte
Webtribune.rs