Prema istraživačima, ovo otkriže će dovesti do korigovanja svih knjiga o drevnoj istoriji Maja.
Arheološko iskopavanja piramida Maja na nekoliko lokacija širom današnje Gvatemale su dovela do otkrića dve “netaknute“ grobnice koje su nekako ostale neotvorene od strane pljačkaša.
Među otkrivenim predmetima, arheolozi su otkrili kostur, sa zubnim umetkom od žada, i ispisanom ljudskom kosti potkolenice. Istraživači tvrde da zub ukazuje da je grob pripadao nekome iz vladajuće elite.
[adsenseyu1]
Arheolog Estrada-Beli je rekao za Guardian u intervjuu da je kost bila “veoma, veoma retko otkriće,“ i da bi mogla pripadati rođaku osobe sahranjene u tom grobu, ili važnom ratnom zarobljeniku, ali će se znati više kada natpis bude dekodiran.
Druga grobnica koja takođe sadrži kostur je pronađena u drugoj piramidi i dekorisana je sa nizom ornamenata od žada, kao i ogrlicom od žada koja je, prema rečima Estrada-Belija, mogla biti “ratni trofej.“
“Ovo je prvo veliko otkriće ove vrste. Tu ima neke razrađene keramike i predmeta od kosti i ljuske,“ rekao je on. “Najzanimljiviji je onaj koji ima natpis koji kaže da je to deo ogrlice od žada i da pripada kralju iz drugog mesta.“
Prema rečima Aleksandra Tokovinina, ovo je prvi predmet od žada ikada otkriven koji pominje “kralja zmija.“
“Natpis na ogrlici, koji ima urezanu glavu kormorana koja se pretvara u sliku boga sunca, je neobičan jer pripada kralju iz sasvim drugog grada: “Yuknoom Ti Chan, sveti kralj Kanula,“ izveštava Yuhas.
“Kralj je bio član dinastije Zmija, 160 km od njihovog drevnog glavnog grada Dzibanche, koji se nalazi u savremenom Meksiku.“
Nedavno pronađene grobnice su od velikog značaja
Stručnjaci veruju da grobnice datiraju iz perioda pre misterioznog kolapsa drevnih Maja. Sadržaj grobnica će dati uvid u istoriju “građanskog“ rata koji se vodio između porodice takozvanih “kraljeva zmija“ i rivalskog carstva.
Prema izveštajima, grobnice su pronađene u ostacima drevnog grada Holmul, koji se nalazi oko 500 kilometara severno od glavnog grada Gvatemale.
To okriće je omogućeno zahvaljujući revolucionarnoj novoj tehnologiji koja omogućava stručnjacima da pretražuju teren upotrebom lasera iz helikoptera kako bi ponovo stvorili detaljnu sliku površine naše planete.
Očekuje se da će ova nova tehnika u bliskoj budućnosti otkriti mnogo više struktura drevne civilizacije Maja.
“Imamo vrh ledenog brega,“ rekao je Alanu Juhasu iz Guardian-a, jedan od arheologa, Francisko Estrada-Beli sa Bostonskog Univerziteta.
“Mi ćemo morati da korigujemo sve knjige o istoriji Maja i složenosti i kulturi te civilizacije. Sada imamo 1 odsto, uprkos istraživanjima od 100 godina.“
Webtribune.rs